بلاگ Live TSE

روانشناسی معامله گری – فهرست مقالات

1402-01-11 مجتبی لطیفی

روانشناسی معامله گری

مقدمه

عمده دلیل عدم توانایی معامله گران در کسب سود از بازار به روانشناسی معامله گری مربوط است که باعث می‌شود با وجود اینکه آموزش‌ دیده‌اند، از بازار سودی را کسب نکنند. مشکلات رفتاری به 3 دسته، رفتار معامله گری، روانشناسی بازار و روانشناسی مالی تقسیم می‌شود.

روانشناسی معامله گری به مطالعه رفتار هر معامله‌گر و خطاهایی که باعث می‌شود معامله گران به آن دچار شوند می‌پردازد و به معامله‌گر کمک می‌کند تا این مشکلات را بر اساس فردیت خود آنالیز و برطرف کند. چرا که هر فردی دارای رفتاری منحصر بفرد است و نسبت به فرد دیگر با مشکلات متمایزی، مواجه است.

روانشناسی بازار، درواقع به بررسی رفتار بازار را بر اساس، رفتار مارکت میکرها، یا همان سرمایه گذاران اصلی که عامل رشدها و ریزش‌های بازار است، می‌پردازد. به‌عنوان‌ مثال، چرخه‌های پولی، بر اساس رفتار سرمایه گذاران به وجود می‌آید. سرمایه گذاران با ایجاد ترس در بازار که مستقیم با رفتار معامله گری در ارتباط است، چرخه‌های پولی را در بازار به وجود می‌آورند.

روانشناسی مالی، مبحثی جدا از بازارهای مالی است. روانشناسی مالی بیشتر به بررسی رفتار انسان نسبت به دارایی و نوع برقراری ارتباط انسان با دارایی های خود می‌پردازد. چرا که برداشت هر فرد از دارایی، ارتباط مستقیمی با واکنشی که به پول می‌دهد، دارد.

فهرست زیر، برخی از مقالات رفتار معامله گری، رفتار بازار و رفتار مالی است که می‌توانید مطالعه کنید.

فهرست مقالات روانشناسی معامله گری

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط

مدیریت ذهن در معامله گری - روانشناسی معامله گری مدیریت ذهن در معامله گری – روانشناسی معامله گری

1402-02-29 مجتبی لطیفی

کندل مارابوزو - آموزش فیلترنویسی - فیلترهای کاربردی بورس کندل مارابوزو – فیلترهای کاربردی بورس – آموزش فیلترنویسی

1402-02-25 مجتبی لطیفی

روانشناسی معامله گری - معامله گر پویا - روانشناسی بازار معامله گر پویا – روانشناسی معامله گری

1402-02-15 مجتبی لطیفی

5 8 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها