بلاگ Live TSE

چرخه های پولی – روانشناسی بازار

1401-08-20 مجتبی لطیفی

چرخه های پولی در بازارهای مالی

مقدمه

چرخه های پولی چیست؟ چرخه های پولی چگونه شروع میشوند؟ انواع چرخه های پولی، کدامند؟ در این مقاله به بررسی انواع متفاوتی از چرخه های پولی مورد قبول سرمایه گذارن حرفه ای و معامله گران حرفه ای میپردازیم. لازم به ذکر است که چرخه های بازار، جزو روانشناسی بازار است و با درک چرخه های بازار میتوان جریان نقدینگی به بازار را بهتر رصد کرد و بر روانشناسی بازار مسلط شد.

چرخه های پولی چه زمانی شروع میشوند؟

زمانی که رسانه‌ها اقدام به تهیه گزارش در مورد شرایط بد اقتصادی و رکود می‌کنند که همراه است با زمانی که عموم مردم در حال فروش هستند و در ناامیدی کامل به سر می برند و بازار یک سقوط ترسناک را تجربه کرده است، سرمایه‌گذاران و معامله گران حرفه‌ای در حال آماده شدن برای سرمایه گذاری هستند. هنگامی که بازارها به سقف خود نزدیک می‌شوند و خریداران حریص و طمع‌کار شده‌اند، همان معامله گران حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران از اولین کسانی هستند که شروع به فروش و خروج از بازار می‌کنند.
درست زمانی که بازار یک سقف جدید را تشکیل  داده است. در واقع سرمایه‌گذاران از یک شاخص خاصی پیروی نمی‌کنند، بلکه این قشر از معامله گران سازنده یک چارچوب فکری مهم به نام چرخه‌ های پولی هستند.

درک چرخه های پولی بازار

چرخه‌های پولی یک مفهوم مهم برای همه معامله‌ گران است، هم برای کسانی که به‌صورت روزانه معامله می‌کنند و هم کسانی که سرمایه‌گذار بلندمدت هستند. تمام زندگی را چرخه‌ها تشکیل می‌دهند، بازارها نیز چرخه‌های خود را دارند. چرخه بازار صعودی یا چرخه بازار نزولی، رکود و رونق انواعی از چرخه‌های تجاری هستند. مراحل سرمایه‌گذاری و توزیع بخشی از چرخه بازار هستند و بازار ارز دارای چرخه‌های خاص خود است که می‌تواند بر اساس چرخه‌های انقباض پولی یا انبساط پولی باشد. 

چرخه های پولی - چرخه وایکوف

همان‌گونه که در بازار سهام چرخه‌ها وجود دارند، در سایر بازارهای موازی نیز چرخه‌هایی وجود دارد که معامله گران هر بازار باید از آن چرخه و موقعیتی که در آن قرار دارند باخبر باشند، چرخه بازار سهام، بازار فارکس، بازار مسکن و… نمونه های از چرخه های پولی هستند.

نظریه چرخه وایکوف که توسط شخصی به نام ریچارد وایکوف یک سرمایه‌گذار آمریکایی در بازار سهام به وجود آمد این‌گونه است که بازار یک‌ vوند صعودی بلندمدت 3 الی 4 سال را طی می‌کند و سپس در سقف قیمتی شروع به استراحت زمانی کرده و سپس افت قیمت را همراه خواهد داشت. این چرخه بیشتر در بازار وال‌استریت دیده‌شده است. خرید و سرمایه گذاری، فروش در سقف قیمتی و اصلاح قیمتی 3 عنصر اصلی سازنده این چرخه هستند.

چرخه های پولی - چرخه وایکوف - روانشناسی بازار - روانشناسی معامله گری
نمونه ای از چرخه پولی وایکوف در بازار های مالی

چرخه های پولی - چرخه سهام

یکی از چرخه‌های مقبول و محبوب بازار مربوط به “سهام” است که اکثر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با آن آشنا هستند. این چرخه ارتباط نزدیکی با چرخه وایکوف دارد با این تفاوت که چرخه بازار سهام روند صعودی یا نزولی را به مراحلی تقسیم می‌کند که بیشتر با بازار سهام واقعی و نحوه رفتار سرمایه‌گذاران در فازهای صعودی و نزولی ارتباط دارد. می‌توان گفت چرخه بازار سهام نسخه‌ای پیشرفته از چرخه وایکوف است.

چرخه های پولی - چرخه سهام - روانشناسی معامله گری - روانشناسی بازار
نمونه ای از چرخه پولی سهام در بازار های مالی

چرخه بازار سهام با پنهان‌کاری شروع می‌شود، که همراه با رشد اولیه قیمت و سرمایه‌گذاری توسط افراد بزرگ است که شبیه مرحله انباشت در چرخه وایکوف است. چرخه پنهان‌کاری، مرحله ای خسته‌کننده و آهسته‌ است. زیرا فروشندگان در ضرر همچنان به دنبال فروش و خارج شدن از بازار هستند و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با صبوری در حال جمع‌آوری سهام ارزنده هستند.

زمانی که بازار شروع به استراحت و ریکاوری می‌کند، افرادی که در سقف موج اول خریده بودند، با ضرر کمتری نسبت به کف، حاضر به فروش و خروج از بازار می‌شوند که در واقع، این‌ یک اصلاح کوچک در یک‌ روند صعودی است که معمولاً به آن تله خرسی می‌گویند. تله خرسی باعث می‌شود سرمایه‌گذار کم‌ تجربه به دلیل ترس از دست دادن سرمایه، خیلی زود از بازار خارج شود.

پس‌ از آن که قیمت استراحت زمانی می‌کند، سرمایه‌های سازمانی با عنوان پول هوشمند وارد بازار شده و رسانه‌ها شروع به تبلیغ سهام می‌کنند و معامله گران فعال بازار نیز با سرمایه بیشتری وارد معاملات می شوند و بازار در یک رالی صعودی قرار میگیرد. در این رالی، قیمت سقف‌های جدید و بالاتری را به ثبت می‌رساند و شور و شوق همراه با طمع شروع می‌شود و جایگزین ترس چند ماه پیش می‌شود.

وقتی‌که روند قیمتی صعودی است و سرمایه‌گذاران کم‌تجربه هر روز به دارایی خود اضافه می‌کنند دقیقاً زمانی است که سرمایه‌گذارانی که از کف شروع به خرید کرده بودند و روند را ایجاد کرده بودند، شروع به خروج از بازار کرده و باعث شروع اصلاح بازار می‌شوند. این اصلاح اولیه توسط سرمایه‌گذاران خرد و کم‌تجربه یک فرصت سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود و یک‌ روند کوتاه‌مدت رو تجربه می‌کنند ولی این روند کوتاه‌مدت که توسط سرمایه‌گذاران خرد ایجادشده است باعث خروج کامل سرمایه گذاران اصلی شده و سپس یک‌ روند نزولی که معمولاً سریع نیز است شروع‌ می شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید «برگشت چرخه به عقب» است. یعنی تله خرسی می‌تواند درواقع همان شروع خالی کردن چرخه وایکوف باشد و چرخه های پولی به عقب برگردد تا دوباره یک چرخه جدید را شروع کند یا می‌تواند تله‌های خرسی بیشتری را ایجاد کند و می‌تواند زمان خروج سرمایه‌گذاران اصلی بیشتر از 2 مرحله طول بکشد، پس باید توجه داشته باشید که چرخه می‌تواند یک مرحله به عقب برگردد.

نکته:

یکی از مهم ترین کاربردهای سایت livetse یافتن ایجاد کنندگان جریان ها و روند ها با استفاده از رصد تابلو است به طوری که با دنبال کردن خریداران درشت حقیقی و حقوقی می توان ایجاد کنندگان روند را شناسایی کرد و با شناخت چرخه های مالی، تا زمانی که پول از بازار خارج نشده، سرمایه گذاری کرد و به محض مشاهده خروج بزرگان، خروج زد. ​

خلاصه

چرخه‌ها در سراسر زندگی ما وجود دارند که در قالب چرخه‌ های پولی در بازارهای مالی نیز مشاهده می‌شوند. یک چرخه از مراحل مختلفی تشکیل‌ شده است که هرکدام ویژگی‌ها و پیامدها و روانشناسی خاص خود را دارد. چرخه‌های متفاوتی در بازارهای موازی وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها که مورد قبول سازمان‌های مهم نیز است چرخه وایکوف و سهام نام دارد. در ابتدا باید به مراحل چرخه‌ها تسلط کامل داشت و وجود این نوع چرخه‌ های پولی را باور کرد و سپس در زمان درست معاملات را مدیریت کرد. بدیهی است که نباید در تله های خرسی از بازار خارج شد.

سوالات متداول

چرخه های پولی چگونه شروع میشوند؟

چرخه های پولی با ایجاد ترس در معامله گران، ترسی همچنون ریزش بیشتر بازار، رکود اقتصادی و… شروع میشوند. اولین افراد شروع کننده این چرخه ها، سرمایه گذاران حرفه ای و معامله گران حرفه ای هستند.

خطاهای روانشناختی در چرخه های پولی چگونه رخ میدهند؟

معمولا در هنگام منتشر شدن خبر های منفی، ترس در معامله گران غیر حرفه ای و خرد افزایش پیدا میکند. در این هنگام معامله گران خرد به خطای روانشناختی «اثر شترمرغی» دچار میشوند. در اثر دچار شدن به این خطای روانشاختی، معامله گران خرد از بازار جا میمانند و متحمل ضرر میشوند. «میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به اثر شترمرغی، مقاله جهت گیری شناختی را مطالعه کنید.»

کلمات کلیدی:

مطالب مرتبط

آموزش فیلترنویسی, فیلتر صف فروش مشکوک فیلتر صف فروش مشکوک – فیلترهای کاربردی بورس

1403-03-24 تیم LIVE TSE

فیلترنویسی اندیکاتور مکدی، فیلترنویسی اندیکاتور macd اندیکاتور مکدی چیست؟ فیلترنویسی مکدی- فیلترهای کاربردی بورس

1403-02-20 مجتبی لطیفی

آموزش ایجاد واچ لیست و مدیریت آن آموزش ایجاد و مدیریت واچ لیست در وب سایت livetse

1403-01-30 تیم LIVE TSE

3.7 22 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد
میهمان
حامد
1 سال قبل

ممنون از مقاله خوب شما

رجبعلی اخلاقی
میهمان
رجبعلی اخلاقی
1 سال قبل

سلام عالی بود ازشما سپاسگزارم

محبی
میهمان
محبی
1 سال قبل

سلام به نظر میاد در تصویر اول فاز انباشت اشتباه مشخص شده. اون بخشی که در تصویر به صورت سبز رنگ مشخص شده روند صعودی است نه فاز انباشت. فاز انباشت حرکات رنج قبل از روند صعودی اشت

محبی
میهمان
محبی
1 سال قبل
پاسخ به  مجتبی لطیفی

جسارتا این نظریه وایکف رو مجددا بررسی کنید، چون در نظریه وایکف روند ساید بعد از صعود دیگه انباشت نیست توزیع است.

پورمحمدی
میهمان
پورمحمدی
1 سال قبل

سلام جناب شما در سبک وایکف روی بخش ناهنجاری قیمت و حجم هم کار کردید؟

عاطفه حسینی
میهمان
عاطفه حسینی
1 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون

محمد
میهمان
محمد
1 سال قبل

جالبه دقیقا همین تصویری که قرار دادین از چرخه سهامداران تو نمودار شاخص کل هم مشهود هست. و از نکات مهمی که من خیلی تحسین میکنم در این سایت عدم وجود غلط املایی در متون صفحات هست که واقعا جای تقدیر داره و نشان از با اهمیت بودن مطلالب و مدیریت دقیق بر نوشتار سایت داره.
ممنون جناب لطیفی