بلاگ Live TSE

چرخه‌های پولی در بازارهای مالی- سهام

1401-08-20 مجتبی لطیفی

چرخه های پولی در بازارهای مالی

مقدمه

زمانی که رسانه‌ها اقدام به تهیه گزارش در مورد شرایط بد اقتصادی و رکود می‌کنند و یا زمانی که عموم مردم در حال فروش هستند و در ناامیدی کامل به سر می برند و بازار یک سقوط ترسناک را تجربه کرده است، سرمایه‌گذاران و معامله گران حرفه‌ای در حال آماده شدن برای سرمایه گذاری هستند.هنگامی که بازارها به اوج خود نزدیک می‌شوند و خریداران حریص و طمع‌کار شده‌اند، همان معامله گران حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران از اولین کسانی هستند که شروع به فروش و خروج از بازار می‌کنند، درست زمانی که بازار یک قله جدید را تشکیل  داده است.در واقع سرمایه‌گذاران از یک شاخص خاصی پیروی نمی‌کنند بلکه این قشر از معامله گران سازنده یک شاخص مهم به نام چرخه‌های پولی هستند، در این مقاله توضیح دقیقی از چرخه‌های پولی در بازار سهام ارائه می‌شود تا هم‌زمان با شروع سرمایه‌گذاری معامله گران حرفه‌ای اقدام به خرید کنید.

درک چرخه های بازار

چرخه‌های پولی یک مفهوم مهم برای همه معامله‌ گران است، هم برای کسانی که به‌صورت روزانه معامله می‌کنند و هم کسانی که سرمایه‌گذار بلندمدت هستند. تمام زندگی را چرخه‌ها تشکیل می‌دهند، بازارها نیز چرخه‌های خود را دارند. چرخه بازار صعودی یا چرخه بازار نزولی. رکود و انبساط انواعی از چرخه‌های تجاری هستند. مراحل سرمایه‌گذاری و توزیع بخشی از چرخه بازار هستند و بازار ارز دارای چرخه‌های خاص خود است که می‌تواند بر اساس چرخه‌های انقباض پولی یا انبساط پولی باشد. 

انواع چرخه‌های بازار

همان‌گونه که در بازار سهام چرخه‌ها وجود دارند، در سایر بازارهای موازی نیز چرخه‌هایی وجود دارد که معامله گران هر بازار باید از آن چرخه و موقعیتی که در آن قرار دارند باخبر باشند، چرخه بازار سهام، بازار فارکس، بازار مسکن و… .

نظریه چرخه وایکوف که توسط شخصی به نام ریچارد وایکوف یک سرمایه‌گذار آمریکایی در بازار سهام به وجود آمد این‌گونه است که بازار یک‌روند صعودی بلندمدت 3 الی 4 سال را طی می‌کند و سپس در سقف قیمتی شروع به استراحت زمانی کرده و سپس افت قیمت را همراه خواهد داشت که این چرخه بیشتر در بازار وال‌استریت دیده‌شده است. انباشت، فروش در سقف قیمتی و کاهش 3 عنصر اصلی سازنده این چرخه هستند.

نمونه ای از چرخه وایکوف در بازار های مالی

چرخه سهام

یکی از چرخه‌های مقبول و محبوب بازار مربوط به “سهام” است که اکثر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با آن آشنا هستند. این چرخه ارتباط نزدیکی با چرخه وایکوف دارد با این تفاوت که چرخه بازار سهام روند صعودی یا نزولی را به مراحلی تقسیم می‌کند که بیشتر با بازار سهام واقعی و نحوه رفتار سرمایه‌گذاران در فازهای صعودی و نزولی ارتباط دارد. می‌توان گفت چرخه بازار سهام نسخه‌ای پیشرفته از چرخه وایکوف است.

چرخه بازار سهام با پنهان‌کاری شروع می‌شود که همراه با رشد اولیه قیمت و سرمایه‌گذاری توسط افراد بزرگ است که شبیه مرحله انباشت در چرخه وایکوف است. چرخه پنهان‌کاری، مرحله ای خسته‌کننده و آهسته‌ است. زیرا فروشندگان در ضرر همچنان به دنبال فروش و خارج شدن از بازار هستند و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با صبوری در حال جمع‌آوری سهام ارزنده هستند.

زمانی که بازار شروع به استراحت و ریکاوری می‌کند افرادی که در سقف موج اول خریده بودند، با ضرر کمتری نسبت به کف، حاضر به فروش و خروج از بازار می‌شوند که در واقع، این‌ یک اصلاح کوچک در یک‌ روند صعودی است که معمولاً به آن تله خرسی می‌گویند که باعث می‌شود سرمایه‌گذار کم‌تجربه به دلیل ترس از دست دادن سرمایه، خیلی زود از بازار خارج شود.

پس‌ از آن که قیمت استراحت مناسبی می‌کند، سرمایه‌های سازمانی وارد بازار شده و رسانه‌ها شروع به تبلیغ سهام می‌کنند و معامله گران فعال بازار نیز با سرمایه بیشتری وارد معاملات می شوند و یک رالی صعودی شکل می‌گیرد که قیمت سقف‌های جدید و بالاتری را به ثبت می‌رساند و شور و شوق همراه با طمع شروع می‌شود و جایگزین ترس چند ماه پیش می‌شود.

وقتی‌که روند قیمتی صعودی است و سرمایه‌گذاران کم‌تجربه هر روز به دارایی خود اضافه می‌کنند دقیقاً زمانی است که سرمایه‌گذارانی که از کف شروع به خرید کرده بودند و روند را ایجاد کرده بودند شروع به خروج از بازار کرده و باعث شروع اصلاح بازار می‌شوند که این اصلاح اولیه توسط سرمایه‌گذاران خرد و کم‌تجربه یک فرصت سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود و یک‌ روند کوتاه‌مدت رو تجربه می‌کنند ولی این روند کوتاه‌مدت که توسط سرمایه‌گذاران خرد ایجادشده است باعث خروج کامل سرمایه‌گذاران اصلی می‌شود و سپس یک‌روند نزولی که معمولاً سریع نیز است شروع‌ می شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید برگشت چرخه است؛ یعنی تله خرسی می‌تواند درواقع همان شروع خالی کردن چرخه وایکوف باشد و چرخه پولی ما به عقب برگردد تا دوباره یک چرخه جدید را شروع کند یا می‌تواند تله‌های خرسی بیشتری را ایجاد کند و می‌تواند زمان خروج سرمایه‌گذاران اصلی بیشتر از 2 مرحله طول بکشد، پس باید توجه داشته باشید که چرخه می‌تواند یک مرحله به عقب برگردد.

نکته:

یکی از مهم ترین کاربردهای سایت livetse یافتن ایجاد کنندگان جریان ها و روند ها با استفاده از رصد تابلو است به طوری که با دنبال کردن خریداران درشت حقیقی و حقوقی می توان ایجاد کنندگان روند را شناسایی کرد و با شناخت چرخه های مالی، تا زمانی که پول از بازار خارج نشده، سرمایه گذاری کرد و به محض مشاهده خروج بزرگان، خروج زد. ​

خلاصه

چرخه‌ها در سراسر زندگی ما وجود دارند که در قالب چرخه‌های بازار مالی نیز مشاهده می‌شوند. یک چرخه از مراحل مختلفی تشکیل‌ شده است که هرکدام ویژگی‌ها و پیامدها و روانشناسی خاص خود را دارد. چرخه‌های متفاوتی در بازارهای موازی وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها که مورد قبول سازمان‌های مهم نیز است چرخه وایکوف و سهام نام دارد. در ابتدا باید به مراحل چرخه‌ها تسلط کامل داشت و وجود این نوع چرخه‌های پولی را باور کرد و سپس در زمان درست معاملات را مدیریت کرد. بدیهی است که نباید در تله های خرسی از بازار خارج شد.

کلمات کلیدی:

monetary, moneycycle, smart money, انباشت و توزیع, بورس, پول هوشمند, تله خرسی, چرخه سهام, چرخه مسکن, چرخه وایکوف, چرخه‌های پولی, خروج پول, درک چرخه‌های بازار, رسانه, رکود اقتصادی, روند صعودی, روند نزولی, ریچارد وایکوف, ریکاوری قیمتی, سرمایه‌گذار حرفه‌ای, سرمایه‌گذاری پنهان, طمع, فروش در ضرر, نا امیدی

مطالب مرتبط

روانشناسی مالی روانشناسی مالی

1401-11-13 مجتبی لطیفی

آموزش نوتیفیکیشن سایت livetse آموزش نوتیفیکیشن + ویدئو

1401-11-01 حامد عبدی پور

تئوری انتظار – مدیریت معاملات

1401-10-30 مجتبی لطیفی

3.5 17 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد
میهمان
حامد
2 ماه قبل

ممنون از مقاله خوب شما

رجبعلی اخلاقی
میهمان
رجبعلی اخلاقی
2 ماه قبل

سلام عالی بود ازشما سپاسگزارم

محبی
میهمان
محبی
2 ماه قبل

سلام به نظر میاد در تصویر اول فاز انباشت اشتباه مشخص شده. اون بخشی که در تصویر به صورت سبز رنگ مشخص شده روند صعودی است نه فاز انباشت. فاز انباشت حرکات رنج قبل از روند صعودی اشت

محبی
میهمان
محبی
2 ماه قبل
پاسخ به  مجتبی لطیفی

جسارتا این نظریه وایکف رو مجددا بررسی کنید، چون در نظریه وایکف روند ساید بعد از صعود دیگه انباشت نیست توزیع است.

پورمحمدی
میهمان
پورمحمدی
2 ماه قبل

سلام جناب شما در سبک وایکف روی بخش ناهنجاری قیمت و حجم هم کار کردید؟

عاطفه حسینی
میهمان
عاطفه حسینی
24 روز قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون

محمد
میهمان
محمد
21 روز قبل

جالبه دقیقا همین تصویری که قرار دادین از چرخه سهامداران تو نمودار شاخص کل هم مشهود هست. و از نکات مهمی که من خیلی تحسین میکنم در این سایت عدم وجود غلط املایی در متون صفحات هست که واقعا جای تقدیر داره و نشان از با اهمیت بودن مطلالب و مدیریت دقیق بر نوشتار سایت داره.
ممنون جناب لطیفی