بلاگ Live TSE

آموزش تابلوخوانی پیشرفته

1401-04-30 محمدرضا سهرابی

live tse, livetse, tablokhani, tsetmc, آموزش تابلوخوانی, ارزش معاملات, ارزش معاملات بازار, ارزش معاملات تعدیل شده, الگوهای تابلوخوانی, اندیکاتور, بازیگر, پول درشت, پول هوشمند, تابلوخوانی, تابلوخوانی چیست, تی اس ای تی ام سی, حجم, حجم تعدیل شده, حجم مشکوک, حجم معاملات, حقیقی و حقوقی, دیتاهای تابلوخوانی, رصد بازار, رصد زنده بازار, سرانه خرید, سرانه فروش, سهامدار عمده, سیگنال خرید, سیگنال فروش, شکار سهم, شناوری, فیلترنویسی, قدرت خریدار, قدرت خریدار حقیقی, قدرت فروشنده, قدرت نسبی, لایو تی اس ای, ورود و خروج بازیگر

مقدمه

بررسی بازارهای مالی نیازمند دانش مختص به خود است. در بورس ایران برای تحلیل بازار نیازمند علم تحلیل تکنیکال، علم تحلیل بنیادی، علم اقتصاد کلان، علم روانشناسی بازار و نیز علم تابلوخوانی هستیم که در این بین علم تابلوخوانی مختص بازار بورس ایران است. تابلوخوانی با توجه به ماهیت بازار بورس ایران نتیجه‌ی قابل قبولی دارد. برای مثال با استفاده از علم تابلوخوانی می‌توان محدوده‌ی شروع حرکت را بدست آورد. اما از طرفی این علم نیز ضعف‌های مختص به خود را دارد؛ مثلا تابلوسازی یا فریب معامله‌گران یکی از ریسک‌های استفاده از تکنیک های تابلوخوانی است. در ادامه این مقاله با این علم، جنبه‌ها و ریسک‌های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

تابلو خوانی چیست؟

به علم بررسی و تحلیل داده‌های سایت tsetmc تابلوخوانی می‌گویند. تابلوخوانی  یک روش‌ تحلیل مختص بازار بورس ایران است. در تابلوخوانی به تحلیل جریان عرضه و تقاضا می پردازیم. انواع پارامترها اعم از حجم و ارزش معاملات، اطلاعات خریداران و فروشندگان حقیقی و حقوقی جزو مواردی هستند که در تابلوخوانی مورد بررسی قرار می گیرند. تابلوخوانی قابلیت تحلیل و تشخیص نمادهای مستعد بازار و زمان شروع حرکت سهم  را دارا است.

اهمیت تابلوخوانی:

با استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی می‌توانیم ارزندگی یک سهم و محدوده‌های حمایت و مقاومت، مکان مناسب برای خرید و مواردی از این دست را بررسی کنیم؛ اما عاملی که باعث تغییر قیمت نماد می‌شود فرآیند عرضه و تقاضا است. برای رصد جریان نقدینگی نیاز به علم تابلوخوانی است. امروزه با توجه به افزایش عمق بازار و ارزش معاملات نیازمند بررسی تابلو نمادها هستیم. این جریان نقدینگی است که می‌تواند باعث ایجاد تحرک در یک نماد شده و با ایجاد تقاضا و به طبع افزایش حجم معاملات باعث تغییر قیمت‌ها ‌شود. پس برای رصد این تقاضا نیازمند علم تابلوخوانی هستیم. تابلوخوانی ابزاری برای شکار سهام پر پتانسیل بازار و خرید پشت دست بزرگان بازار است. به زبان ساده، یک نماد عموما زمانی حرکت می‌کند که در آن تحرکات پارامترهای تابلو‌خوانی دیده شود. علم تابلوخوانی با پوشش ضعف‌های علوم تکنیکال و بنیادی به معامله‌گران کمک می‌کند تا در مناسب‌ترین زمان وارد سهم یا از آن خارج شوند.

انواع تابلوخوانی:

 1. تابلوخوانی سهم
 2. تابلوخوانی بازار

نکته: در فهرست زیر، مطالبی که دارای لینک هستند دارای مطلب آموزشی کامل مختص به خود هستند و می توانید با کلیک بر روی آن ها اموزش تخصصی در مورد آن مطلب مشاهده کنید. آموزش های وب سایت در زمینه تابلوخوانی به مرور تکمیل خواهند شد.


تابلوخوانی سهم:

در تابلوخوانی سهم به بررسی پارامترهای تابلوی هر نماد می‌پردازیم. این پارامترها شامل پارامترهای ظاهری تابلو و پارامترهای آنالیز شده هستند.

پارامترهای ظاهری تابلوی نماد:

موارد ذکر شده در بالا پارامترهایی هستند که مستقیما از وب سایت tsetmc قابل مشاهده هستند.

پارامترهای آنالیز شده از روی تابلوی نماد:

 1. حجم معاملات مشکوک و ارزش معاملات قابل توجه
 2. سرانه‌ی خرید و فروش حقیقی
 3. قدرت خریدار و فروشنده حقیقی
 4. شناوری نماد (واقعی)
 5. ورود و خروج پول درشت (پول داغ)
 6. ورود و خروج پول هوشمند
 7. کد به کد
 8. الگوهای تابلوخوانی
 9. ورود و خروج بازیگر

موارد ذکر شده‌ی اخیر پارامترهایی هستند که مستقیما از وب سایت tsetmc قابل مشاهده نبوده و باید از روی اطلاعات ظاهری محاسبه شوند.

تابلوخوانی با سایت tsetmc و LiveTse:

جریانات نقدینگی ورود و خروج پول روی تابلو به صورت آشکار و پنهان قرار دارند. تجزیه و تحلیل این داده‌ها نیاز به درک و تسلط بالای معامله‌گر بر روی تابلوی نماد دارد. داده‌های آنالیز شده به معامله‌گر کمک می‌کند حتی رانت‌های اطلاعاتی و حرکات بازیگر را نیز از روی تابلو تشخیص بدهد زیرا بازیگران‌ و رانت‌داران قبل از معامله‌گران خرد به اطلاعات مهم دسترسی دارند و قبل از انتشار رسمی اخبار شروع به خرید یا فروش می‌کنند. معامله‌گران می‌توانند با دنبال کردن جریانات خرید و فروش قبل از انتشار رسمی اخبار و پشت دست بازیگران خرید کنند. اما نکته‌ی مهم، توانایی آنها در تجزیه و تحلیل اطلاعات روی تابلو است.

نکته بعدی که حائز اهمیت، است تابلوسازی نماد است که باعث فریب معامله‌گران می‌شود که وبسایت همانطور که در بالا ذکر شده است تابلوخوانی از طریق سایت tsetmc دشواری‌های خاص خود را دارد که تلاش وبسایت LiveTse این بوده است که معامله‌گران در کمترین زمان با بیشترین دقت به داده‌های درست و آنالیز شده دسترسی داشته باشند و بتوانند در معاملات خود بهترین تصمیم را اعمال کنند.

پارامترهایی که وب سایت LiveTse در حوزه ی تابلو‌خوانی در اختیار معامله‌گران می‌گذارد به شرح زیر است:

یک مثال از تابلوخوانی سهم:

در ادامه  نماد ثالوند را در دو سایت tsetmc و LiveTse بررسی می‌کنیم.

در سایت tsetmc پارامترهای ظاهری از جمله حجم معاملات، ارزش معاملات، حجم مبنا، شناوری سهم و تب حقیقی حقوقی قرار دارد. ولی برای استفاده از پارامترهای آنالیز شده معامله‌گر باید دست به کار شود و خود محاسبات را انجام دهد برای مثال معامله‌گر خود باید سرانه خرید، قدرت خریدار و حجم قابل اعتنا را محاسبه کند.

تابلوخوانی, تابلوخوانی پیشرفته

حال استفاده از سایت Livetse که کار را برای معامله‌گران ساده کرده است را بررسی می‌کنیم. این سایت دارای چهار بخش رصد لحظه‌ای، رصد تاریخی، نوتیفیکیشن و دیده‌بان است. معامله‌گران از طریق دیده‌بان می‌توانند به اطلاعات نماد دسترسی داشته باشند. در دیده‌بان درست ترین و بهترین اطلاعات نماد اعم از حجم و شناوری تعدیل شده، سرانه خرید امروز، 3 روزه و 5 روزه، قدرت خریدار امروز، 3 روزه و 5 روزه، برآیند پول درشت حقیقی و فاصله از سقف و کف‌ها قابل مشاهده است.

دیده‌بان ثالوند

تابلوخوانی بازار:

برای رصد بازار از طریق سایت tsetmc در صفحه‌ی اصلی، یک سری پارامتر که تاثیر به سزایی روی بازار دارد مثل نمادهای پرتراکنش و تاثیر آن‌ها روی شاخص را مشاهده‌ می‌کنید و همچنین از تب بورس اوراق بهادار تهران می‌توانید بیشترین حجم معاملات، بیشترین ارزش معاملات و برترین صنعت‌ها را مشاهده کنید.

صفحه ی تی اس ای تی ام سی

در سایت LiveTse معامله‌گران می‌توانند با استفاده از بخش رصد لحظه‌ای بازار هیجانات کل بازار، سرانه خرید و فروش کل بازار، وضعیت نمادهای بازار، برآیند ورود و خروج پول درشت به بازار و صندوق‌ها و همچنین ورود پول درشت حقیقی به صنایع را در سریع‌ترین زمان ممکن مشاهده کنند و از وضعیت لحظه‌ای بازار در کمترین زمان باخبر شوند.  همچنین با استفاده از این بخش قادر خواهیم بود بهترین زمان برای نوسانگیری (موقعیت مناسب برای خرید سهم و بهترین زمان برای خالی کردن آن) را پیدا کنیم. آموزش این بخش در یک آموزش دیگر منتشر خواهیم کرد. 

رصد لحظه ای بازار

رصد تاریخی بازار:

یکی دیگر از پارامترهای بررسی و رصد بازار با استفاده از بخش رصد تاریخی بازار است که برآیند معاملات روزانه بازار در آن گزارش داده می‌شود و معامله گران می‌توانند با مطالعه این بخش از روزهای گذشته‌ی بازار و اتفاقات روزهای گذشته مطلع شوند. نکته مهم در این بخش این است که یکی از بهترین راه ها برای شناخت زمان ورود یا خروج به بازار در کوتاه مدت و میان مدت همین بخش است. رصد تاریخی را در یک مقاله جداگانه برای معامله‌گران بررسی و توضیح خواهیم داد.

نتیجه گیری:

تابلوخوانی یکی از روش‌های رصد بازار بورس ایران و شکار سهام پرپتانسیل بازار هم برای نوسان‌گیری و هم تشخیص شروع یک روند استفاده می‌شود. تابلوخوانی نیز پارامترهای مخصوص خود را دارد و همه تلاش ما در این مقاله در جهت معرفی و آشنایی این پارامترها بوده است در سایر مقالات سعی بر آن است پارامترها را به صورت منفرد بررسی و تجزیه تحلیل کرده و نکات مهم آن را برای معامله‌گران نشر دهیم تا آنها  این پارامترها در معاملات خود دخیل کرده و معاملات بهینه‌ای داشته باشد.

کلمات کلیدی:

live tse, livetse, tablokhani, tsetmc, آموزش تابلوخوانی, تابلوخوانی چیست, ارزش معاملات, ارزش معاملات بازار, ارزش معاملات تعدیل شده, اندیکاتور, بازیگر, تابلوخوانی, شکار سهم, تی اس ای تی ام سی, حجم, حجم تعدیل شده, حجم مشکوک, حجم معاملات, سیگنال خرید, سیگنال فروش, شناوری, حقیقی و حقوقی, فیلترنویسی, لایو تی اس ای, سرانه خرید, سرانه فروش, قدرت خریدار, قدرت فروشنده, پول درشت, ورود و خروج بازیگر, الگوهای تابلوخوانی, پول هوشمند, سهامدار عمده, رصد بازار, رصد زنده بازار, قدرت خریدار حقیقی, قدرت نسبی,دیتاهای تابلوخوانی, آموزش بورس

مطالب مرتبط

فیلترنویسی اندیکاتور ایچی موکو ایچیموکو چیست؟ – فیلترهای کاربردی بورس – فیلترنویسی ایچیموکو

1403-01-16 مجتبی لطیفی

کندل چکش معکوس کندل چکش معکوس چیست؟ – فیلترهای کاربردی بورس – فیلتر کندل چکش معکوس

1403-01-09 تیم LIVE TSE

آموزش الگوی برگشتی چکش سبز کندل چکش چیست؟ – فیلترهای کاربردی بورس – فیلتر کندل چکش

1402-12-24 تیم LIVE TSE

4.8 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
21 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد
میهمان
حامد
1 سال قبل

ممنون از شما عالی

کاربران ناشناس
میهمان
کاربران ناشناس
1 سال قبل

دقیقا درست

محمدحسین مسعودی
میهمان
محمدحسین مسعودی
1 سال قبل

سلام، اساتید زیاد میگن که سهم های بزرگی مثل شستا رو نمیشه با این پول بازار تکون داد و نیاز به پول زیاد داره. حالا این سوال برام ایجاد شد که این سهم های بزرگ رو که حقیقی تکون نمیده حقوقی ها حرکتش میدن و هرچی سهم بزرگ تر باشه طبیعتا حقوقی اش هم پول بیشتری داره پس چرا میگن سهام بزرگ رو نمیشه راحت تکون داد؟

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل

سلام. به نکته خوبی اشاره کردید. در واقع حقوقی ها هم بی دلیل تحرک ایجاد نمیکنند و وقتی دستوری باشه مجبور به سرکوب تقاضا هستند و یا در بازار نزولی مجبور به حمایت هستند. از منظر دیگه ، حقوقی ها قادر به تحرک در سهم هستند ولی برای ادامه دار بودن یک روند معمولا حقیقی ها ادامه دهنده روند هستند و باید پولی باشه که این سهم ها رو بالاتر از حقوقی ها بخرن 🙂

ارمان رهجو
میهمان
ارمان رهجو
1 سال قبل

بسیار کامل و کاربردی

nazanin
میهمان
nazanin
1 سال قبل

سلام مطالب آموزشی خوبی در مورد تابلوخوانی میگذارید لطفا مطالب جزئی تر رو هم آموزش بدید ممنون

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  nazanin

چشم حتما. مطلبی که احساس میکنید نیاز به اموزش هست رو کامنت کنید

soheil
میهمان
soheil
1 سال قبل

آقای عبدی پور این درسته که بازیگر عامل اصلی رشد سهمه و اگر سهمی بازیگر نداشته باشد رشد خاصی نمی کند؟

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  soheil

نه لزوما. بازیگر میتونه یکی از عوامل باشه.

حسین رضایی
میهمان
حسین رضایی
1 سال قبل

سلام
ضمن تشكر از زحمات اساتید یک سوال دارم. آیا با بررسی تعداد خریدار و فروشنده یک سهم و مقایسه آن با میانگین روزهای قبل میشه تابلوسازی و فروشهای ریز رو تشخیص داد؟

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  حسین رضایی

سلام. تا حدی بله ولی نیاز به المان های دیگه برای تایید گرفتن داره

غلامرضا عبدی
میهمان
غلامرضا عبدی
1 سال قبل

مطالب آموزشی تابلوخوانی که گذاشتید خیلی قوی نیست تقریبا مثل همون هایی است که تو سایت های دیگه و تو آموزش های عمومی اعلام میشه که عملا کاربردی نیست اما به نظر میاد ریزه کاری هایی داره که باعث میشه بشه از تابلوخوانی برای سود کردن بهره برد

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
در انتظار تایید

سلام ممنون. احتمالا باید با دقت بیشتری خوانده شود. چون در این مقاله به مقالات دیگر لینک داده شده و این مقاله صرفا به عنوان یک فهرست مد نظر مطالب مد نظر هست.

غلامرضا عبدی
میهمان
غلامرضا عبدی
1 سال قبل

همون مقالات دیگه رو میگم دیگه کلا مقالات تابلوخوانی سایت تون خیلی قوی نیست یعنی تفاوت زیادی با مطالب منابع دیگه نداره در حالی که توی تالار اساتید خیلی میگن که تابلوخوانی سخت شده و مثل قبل نیست

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل

ان شاالله رفته رفته مطالب تکمیل تر خواهد شد. تاکنون عمده تمرکز تیم بر روی افزایش امکانات سایت هست و فرصت زیادی برای ارائه این مطالب در وبلاگ نبوده. مطالب اموزشی رو عمدتا در تالار معاملات زنده بیان کردیم. ولی سعی خواهیم کرد تولید محتوا در زمینه تابلوخوانی رو بیشتر پیگیری کنیم.

احمدی
میهمان
احمدی
1 سال قبل

سلام، استاد عبدی، تابلوخوانی صرفا برای نوسان گیری است یا برای روندگیری هم کاربرد داره؟ اگر بله لطفا یکم توضیح بدید

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  احمدی

سلام وقت بخیر. تابلوخوانی برای هر دو مورد هم کاربرد داره. نوع تحرکات مشخص میکنه که سهم برای نوسان هست یا روندی. توضیح این مورد نیازمند چند جلسه تابلوخوانی است و توضیح به صورت تایپی ممکن نیست

احمدی
میهمان
احمدی
1 سال قبل

منظورم اینه که اگر برای روند گیری از تابلوخوانی استفاده بشه باید بعد از ورود، باید هر روز سهم تابلوی خوبی داشته باشه تا باهاش همراه بود؟

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  احمدی

بیشتر در مورد روندگیری رصد ورود پول بخصوص پول درشت مهم است. یعنی پولی که در کف وارد شده ایا همچنان در سهم هست یا در حال خروج است. لزوما نیاز نیست هر روز سهم تابلو خوبی داشته باشه

نیلوفر
میهمان
نیلوفر
11 ماه قبل

سلام مطالب خوب بود ولی بیشتر مزایای دانش تابلو خوانی و گفته بودید تا نکات کاربردی .

حامد عبدی پور
مدیر
10 ماه قبل
پاسخ به  نیلوفر

سلام. مطالب به صورت لینک قرار داده شده که میتونید با کلیک بر روی اون ها به آموزش مربوطه هدایت شوید.