بلاگ Live TSE

آموزش کامل حجم شناوری به همراه کلیه نکات

1401-04-16 تیم LIVE TSE

آموزش کامل شناوری

مقدمه

یکی دیگر از نکات مهم تابلوخوانی، توجه به شناوری سهام مدنظر است. شناوری نماد را می‌توان مستقیما در سایت tsetmc مشاهده کرد ولی برای بدست آوردن نسبت حجم معاملات امروز به شناوری که یکی از مهم ترین راه های شناسایی حجم مشکوک است، نیاز به انجام محاسبات و فیلترنویسی است تا در سریع‌ترین زمان، درست‌ترین تصمیم گرفته شود. 

شناوری چیست؟

به تعداد برگه سهمی از سهام یک شرکت که در دست سهامداران خرد است (زیر 1 درصد از سهام شرکت)  سهام شناور  یا حجم شناوری می گویند.

بنابراین به مجموع سهامی که در دست سهامداران عمده است حجم غیر شناور یا سهام غیر شناور می گویند. سهامداران عمده که دارای سیت هیات مدیره هستند عموما فروشنده سهام خود به صورت خیلی زیاد نیستند و عموما درصد آن ها در میان مدت در شرکت ثابت می ماند. بگذارید در ابتدا تفاوت سهامدار عمده و خرد را توضیح دهیم.

سهامداران به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سهام‌دار عمده:  کلیه‌ی اشخاص حقوقی و حقیقی که مالک بیش از 1 درصد از سهام شرکت باشند، جزو سهامداران عمده به شمار می‌روند. این دسته شامل دسته‌ای از سهامداران شرکت است که برای دوره‌ای بلندمدت روی سهم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و عموما جزو مالکان شرکت هستند. سهامدار عمده می‌تواند با خرید و فروش سهام، درصد شناوری سهم را تغییر بدهد. تعداد و درصد مالکیت سهامداران عمده را می‌توان در تب سهامداران هر نماد در سایت tsetmc مشاهده کرد.

صفحه ی تی اس ای تی ام سی
سهامداران, سهامدار عمده

در تب سهامداران فلش سبز رنگ نشانه‌ی خرید و فلش قرمز رنگ بیانگر فروش است. البته نکته قابل توجه آن است که این قسمت در طول بازار به‌روزرسانی نشده و اطلاعات این بخش برای روز کاری گذشته است و به‌روزرسانی با یک روز تاخیر انجام می‌شود.

سهام‌دار خرد: این دسته شامل تمام کدهای حقیقی و حقوقی است که جزو سهام‌داران عمده‌ی نماد نیستند ولی به دلایل مختلفی مشغول خرید و فروش سهم هستند. از این رو به بخشی از سهام شرکت که می‌تواند هر لحظه در بازار بورس مورد معامله قرار بگیرد را سهام شناور می‌گویند.

محاسبه سهام شناور (شناوری سهم):

برای بدست آوردن سهام شناور ابتدا باید اطلاعات دقیقی از سهامدارن عمده و بالای 1 درصدی داشته باشید و سپس با داشتن این اطلاعات می‌توان تعداد کل سهام شرکت را از تعداد سهام غیرشناور کم کرده و به تعداد سهام شناوری رسید. البته به صورت تقریبی درصد شناوری سهم برابر اختلاف مجموع درصد سهام سهامداران عمده از عدد 100% است.

ارتباط شناوری سهم با پذیرش در بازارهای بورس و فرابورس:

شرکت‌هایی که بتوانند بیشتر از 25 درصد سهام شرکت را جزو شناوری بیاورند در صورت داشتن سایر شرایط، می‌توانند در تابلوی اصلی بازار اول بورس پذیرش شوند. اگر شناوری این سهام بین 20 تا 25 درصد باشد در تابلوی فرعی بازار اول و اگر بین 15 تا20 درصد باشد در صورت داشتن سایر شرایط در تابلوی دوم بورس پذیرش می‌شوند. در غیر این صورت اگر کمتر از 10 درصد شناوری داشته باشند عمدتا در بازارهای فرابورس مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

تاثیر شناوری بر روی قیمت:

هر شرکتی که شناوری زیادی داشته باشد، به سرمایه‌ی زیادی برای تغییر در قیمت نیاز دارد و به راحتی نمی‌توان با شایعه یا بازارسازی قیمت آن را تغییر داد. در ضمن نقدشوندگی سهام با شناوری آنها رابطه مستقیم داشته و هر قدر شناوری سهمی بالاتر باشد نقدشوندگی سهم بهتر و بیشتر می‌شود.

از طرفی شرکتی که شناوری کمتری داشته باشد (اصطلاحا خشک شده باشد) به راحتی قابل دستکاری است و سهامدار عمده به راحتی می‌تواند قیمت سهم را کنترل کند و به سمت اهداف خودش هدایت نماید. پس شناوری کم مثل یک شمشیر دولبه خواهد بود و همانطور که احتمال رشد خوب دارد، امکان ریزش و گیرکردن در صف فروش را نیز دارد.

شناوری مطلوب بازار

پس از محاسبه شناوری و بدست آوردن مقدار آن این سوال ایجاد می‌شود که چه مقدار شناوری برای سهم خوب است؟ در محاسبات شناوری بهتر است از ارزش شناوری استفاده کنید یعنی چه مقدار پول نیاز هست تا در سهم تحرکت شارپ ایجاد کرد. معمولا بخشی از سهامداران سهم را به دید بلندمدت و گرفتن سود مجمع خریداری می کنند و خیلی کم دست به فروش سهم می‌زنند؛ پس بهتر است از حجم شناوری سهم، 15 الی 20 درصد کم شود تا به یک ملاک بهتر از شناوری واقعی برسید. در هنگام مقایسه شناوری دو شرکت نیز بهتر است ارزش شناوری آنها  مقایسه شود.

از کجا سریعا ارزش شناوری را بدست آوریم؟

برای محاسبه خودکار ارزش شناوری، معامله‌گران قادر به نوشتن فیلتر شناوری در سایت tsetmc نیستند و هیچ پارامتری برای محاسبه‌ی آن ندارند؛ ولی سایت LiveTse این امکان را برای معامله‌گران محیا کرده است تا حجم معاملات امروز سهم را نسبت به شناوری آن مقایسه کنند و از مقدار شناوری معامله شده مطلع شوند. قابل ذکر است که می‌توان نمادها را بر اساس درصد شناوری از بیشترین به کمترین با دوبار کلیک بر روی ستون شناوری مرتب کرد. برای دسترسی به این بخش کافیست به بخش دیده بان وب سایت مراجعه کنید.

تاثیر افزایش سرمایه در شناوری:

اگر افزایش سرمایه شرکتی کمتر از ۲۰۰ درصد باشد، نماد بعد از گذشت چند روز از مجمع فوق‌العاده بازگشایی می‌شود ولی اضافه شدن سهام جایزه به پرتفوی سهامداران، منوط به ثبت تغییرات شرکت در روزنامه رسمی است؛ اما در صورتی که افزایش سرمایه بیش از 200 درصد باشد، حتی بازگشایی نماد هم منوط به ثبت نهایی افزایش سرمایه است. اگر افزایش سرمایه کمتر از 200 درصد باشد، تعداد سهم های افزایش یافته در بخش شناوری به‌روزرسانی نمی‌شود و محاسبات سهام‌داران را با خطا همراه می‌کند. راه حل مشکل مذکور استفاده از سایت LiveTse است؛ زیرا این وبسایت حجم‌ها را به صورت تعدیل شده محاسبه و در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار می‌دهد. باید به این نکته توجه شود که شناوری در وبسایت LiveTse توسط تیم تحلیلی وبسایت به صورت جداگانه برای هر نماد محاسبه شده و به صورت تعدیل شده است و از اعتبار مضاعفی برخوردار است.

نتیجه گیری:

یکی از پارامترهای مهم در علم تابلوخوانی حجم معاملات است که این پارامتر در تحلیل‌ها وزن زیادی نسبت به سایر پارامترها دارد. یکی از پارامترهایی که ارتباط نزدیکی به حجم معاملات دارد حجم شناوری است که کاربرد زیادی در محاسبه حجم مشکوک  و کد به کد واقعی دارد.  شناسایی سهم هایی که حجم بالایی نسبت به حجم شناور خود معامله می شوند یک راه شناسایی مهم تحرکات شارپ سهم می باشد. با استفاده از بخش دیده بان وب سایت لایو تی اس ای  براحتی میتوانیم در هر لحظه ببینیم کدامین نماد بیشترین حجم را نسبت به شناوری خود معامله کرده اند و در صورتی که سایر پارامترهای تابلو آن مناسب باشد می تواند به عنوان یک سیگنال خرید قوی تلقی شود. 

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط

آموزش فیلترنویسی, فیلتر صف فروش مشکوک فیلتر صف فروش مشکوک – فیلترهای کاربردی بورس

1403-03-24 تیم LIVE TSE

فیلترنویسی اندیکاتور مکدی، فیلترنویسی اندیکاتور macd اندیکاتور مکدی چیست؟ فیلترنویسی مکدی- فیلترهای کاربردی بورس

1403-02-20 مجتبی لطیفی

آموزش ایجاد واچ لیست و مدیریت آن آموزش ایجاد و مدیریت واچ لیست در وب سایت livetse

1403-01-30 تیم LIVE TSE

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
21 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد عبدی پور
میهمان
حامد عبدی پور
1 سال قبل

تفاوت حجم تعدیل شده به حجم تعدیل شده شناوری وبسایت livetse که در دیده بان قابل مشاهده است با حجمی که در سایت tsetmc و سایر افزونه های مشابه نمایش داده می شود چیست؟

رضا ملک
میهمان
رضا ملک
1 سال قبل

در سایت بورس حجم وشناوری وزنی نیست ولی سایت شما وزنی و تعدیل شده است

مسعود طاهری
میهمان
مسعود طاهری
1 سال قبل

در سایت livetse حجم ارزشی محاسبه شده اما در سایت های دیگه حجم وزنی محاسبه شده

میثم
میهمان
میثم
1 سال قبل

شناسایی سهم هایی که حجم بالایی نسبت به حجم شناور خود معامله می شوند یک راه شناسایی مهم تحرکات شارپ سهم می باشد. با استفاده از بخش دیده بان وب سایت لایو تی اس ای براحتی میتوانیم در هر لحظه ببینیم کدامین نماد بیشترین حجم را نسبت به شناوری خود معامله کرده اند و در صورتی که سایر پارامترهای تابلو آن مناسب باشد می تواند به عنوان یک سیگنال خرید قوی تلقی شود. در صورتی که در سایت های دیگر نشان داده حجم کلی گفته می شود

محسن اکرمی
میهمان
محسن اکرمی
1 سال قبل

سلام
سهام شناور آزاد تعداد سهام موجود برای داد و ستد یک سهام خاص است. سهام‌هایی با شناوری کم معمولاً تعداد کمی سهم دارند. سهام شناور با تفریق سهام خاص مربوط به چند شخص یا عمده و راهبردی و سهام غیر قابل معامله از کل سهام منتشر شده یک شرکت محاسبه می‌شود. سهام راهبردی آن بخش از سهامی است که متعلق به خودی‌ها، سهامداران عمده و کارمندان آن شرکت است. سهام غیر قابل معامله نیز به سهامی اطلاق می شود که به دلیل محدودیت موقت مانند دوره توقف به دلیل عرضه اولیه نمی‌توان آن را معامله کرد.
مفهوم سهام شناور
یک شرکت ممکن است دارای تعداد زیادی سهام منتشر شده باشد، اما تعداد محدودی سهام شناور داشته باشد. به عنوان مثال، فرض کنید یک شرکت 50 میلیون سهم منتشر شده دارد که از آن مقدار، به سایر موسسات 35 میلیون سهم، مدیریت و خودی‌ها 5 میلیون و به طرح مالکیت سهام کارمندان (ESOP) نیز ۲ میلیون سهم اختصاص یافته باشد. بنابراین سهام شناور تنها 8 میلیون سهم (50 میلیون منهای 42 میلیون) یا 16 درصد از کل سهام منتشره است.

شناوری کم معمولاً مانعی برای تجارت فعال است. این عدم فعال بودن تجاری، ورود و خروج از سهام‌هایی با شناوری کم را دشوار می‌کند.
میزان سهام شناور یک شرکت ممکن است با گذشت زمان افزایش یا کاهش پیدا کند. این امر به این دلیل رخ می‌دهد که شرکت‌ها می‌توانند برای جذب سرمایه بیشتر سهام بیشتری بفروشند یا ممکن است سهام راهبردی و سهام غیر قابل معامله در دسترس قرار گیرند. در طرف مقابل، خرید سهام توسط شرکت باعث کاهش تعداد سهام منتشره می‌شود و در نتیجه، درصد سهام شناور نسبت به سهام منتشره کاهش می‌یابد.
برای محاسبه خودکار ارزش شناوری، معامله‌گران قادر به نوشتن فیلتر شناوری در سایت tsetmc نیستند و هیچ پارامتری برای محاسبه‌ی آن ندارند؛ ولی سایت LiveTse این امکان را برای معامله‌گران محیا کرده است تا حجم معاملات امروز سهم را نسبت به شناوری آن مقایسه کنند و از مقدار شناوری معامله شده مطلع شوند.که می‌توان نمادها را بر اساس درصد شناوری از بیشترین به کمترین با دوبار کلیک بر روی ستون شناوری مرتب کرد.

امیر یاری
میهمان
امیر یاری
1 سال قبل

گر افزایش سرمایه شرکتی کمتر از ۲۰۰ درصد باشد، نماد بعد از گذشت چند روز از مجمع فوق‌العاده بازگشایی می‌شود ولی اضافه شدن سهام جایزه به پرتفوی سهامداران، منوط به ثبت تغییرات شرکت در روزنامه رسمی است؛تعداد سهم های افزایش یافته در بخش شناوری به‌روزرسانی نمی‌شود و محاسبات سهام‌داران را با خطا همراه می‌کند. شناوری در وبسایت LiveTse توسط تیم تحلیلی وبسایت به صورت جداگانه برای هر نماد محاسبه شده و به صورت تعدیل شده است و از اعتبار مضاعفی برخوردار است.

مهدی احمدی
میهمان
مهدی احمدی
1 سال قبل

حجمی که در سایت TSETMC نمایش داده می شود حجم تعدیل نشده (بدون لحاظ افزایش سرمایه ها) است اما حجم تعدیل شده به حجم تعدیل شده شناوری وبسایت livetse ، نسبت درصدی حجم تعدیل شده معامله شده به کل حجم تعدیل شده شناوری سهم است.

علی احمدی
میهمان
علی احمدی
1 سال قبل

حجم نمایش داده شده در سایت tsetmc و سایر افزونه ها ، حجم تعدیل نشده ( بدون لحاظ افزایش سرمایه ها) است اما حجم تعدیل شده به حجم تعدیل شده شناوری در سایت livetse ، نسبت درصدی حجم تعدیل شده (با لحاظ افزایش سرمایه ها) به حجم تعدیل شده شناوری سهم می باشد.

علی وثوقی
میهمان
علی وثوقی
1 سال قبل

با سلام و تشکر از زحمات بیدریغتون
تفاوت حجم تعدیل شده در میانگین وزنی است که در سایت live tse میانگین وزنی نماد را نشان میدهد ولی در سایت tse فقط تعدیل شده رو نمایش میده

علی
میهمان
علی
1 سال قبل

سایت ها و افزونه ها دیگر حجم تعدیل شده را از ارزش معاملات سهم محاسبه میکنند به این صورت که ارزش معاملات در ماه گذشته را محاسبه می کنند و به روزهای همان ماه تقسیم می کنند و در آخر بر قیمت پایانی آخرین روز یا میانگین روزهای همان ماه سهم تقسیم می کنند.ولی این روش در روندهای صعودی و نزولی شدید خطای زیادی بین حجم مشکوک و حجم تعدیل شده به وجود می آورد.

علی شقاقی
میهمان
علی شقاقی
1 سال قبل

درود وقت بخیر تفاوت این است که لایو تی اس ای حجم شناوری معامله شده را محاسبه میکنه ولی در سایر افزونه ها حجم کل شناوری رامحاسبه میکنند

کاربران ناشناس
میهمان
کاربران ناشناس
1 سال قبل

در افزایش سرمایه کمتر از ۲۰۰ درصد تعداد سهم های افزایش یافته در بخش شناوری در سایت tsetmc به‌روزرسانی نمی‌شود و محاسبات سهام‌داران را با خطا همراه می‌کند. ولی با استفاده از سایت LiveTse میتوان حجم‌ها را به صورت تعدیل شده بدست آورد که دارای اعتبار بالاتری است که این محاسبات توسط تیم تحلیلی این وبسایت انجام میشود

Amir
میهمان
Amir
1 سال قبل

باسلام
در سایتهای دیگه حجم انجام شده در روز رو میگه و همچنین یک میانگین حجم ماه را هم میدهند
ولی در سایت livetse در ردیف حجم ۳مورد اطلاعات رو مشخص می‌کنه: ۱:نسبت حجم امروز به میانگین حجم ماه __ ۲: نسبت حجم امروز به شناوری سهم __ ۳: نسبت حجم امروز به کل
ویک مبحث دیگه که اهمیت داره اینه که سایت livetse حجم تعدیل شده را نشان میده بعد از مجمع و افزایش سرمایه

سبا
میهمان
سبا
1 سال قبل

در افزایش سرمایه های کمتر از 200 درصد تعداد سهم های افزایش یافته در سایت tsetmc در بخش شناوری به روزرسانی نمیشود و سایر سایت های مشابه هم که منبع اخذ اطلاعاتشان سایت tse است و خود تغییری در حجم شناوری لحاظ نمی کنند همواره این لحاظ نشدن سهم های افزایش یافته در بخش شناوری سبب خطا در محاسبات سهامداران میشود
و
*** این درحالیست که حجم شناوری در سایت (( Live tse )) توسط تیم تحلیلی وبسایت به صورت جداگانه برای هر نماد محاسبه می گردد و به صورت تعدیل شده در اختیار سهامداران قرار میگیرد و از اعتبار مضاعفی برخوردار است ***
و
از آنجا که یکی از پارامترهایی که ارتباط نزدیکی به حجم معاملات دارد حجم شناوری است وقتی حجم شناوری تعدیل شده باشد حجم های مشکوک و کدبه کدها به صورت واقعی و بدون خطا تشخیص داده می شوند
و
ای درحالیست که شناسایی سهامی که حجم بالایی نسبت به شناوری خود خورده اند یکی از راههای شناسایی تحرکات شارپ سهم است
و
با استفاده از دیده بان سایت ((Live tse)) میتوانیم ببینیم کدام نماد بیشترین حجم را نسبت به شناوری خود معامله شده است و درصورتیکه سایر پارامترهای تابلو و تکنیکال سهم مساعد بود به عنوان یک *** سیگنال خرید قوی *** تلقی می شود

علیرضا
میهمان
علیرضا
1 سال قبل

تعداد سهم های افزایش یافته در tsetmc بخش شناوری به‌روزرسانی نمی‌شود و محاسبات سهام‌داران را با خطا همراه می‌کند. راه حل مشکل مذکور استفاده از سایت LiveTse است؛ زیرا این وبسایت حجم‌ها را به صورت تعدیل شده محاسبه و در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار می‌دهد. باید به این نکته توجه شود که شناوری در وبسایت LiveTse توسط تیم تحلیلی وبسایت به صورت جداگانه برای هر نماد محاسبه شده و به صورت تعدیل شده است و از اعتبار مضاعفی برخوردار است.

محمدرضا
میهمان
محمدرضا
1 سال قبل

سلام،
1-یکی از تفاوت ها در مورد اعمال افزایش سرمایه هست
2- مورد بعدی مقدار حجم معامله شده نسبت به شناوری در همان روز هست که سایر افزونه ها مثلا 9 روزه رو نمایش میدن
3 -مورد دیگه در مورد ارزش شناوری هست

مهدی احمدی
میهمان
مهدی احمدی
1 سال قبل

حجم نمایش داده شده در سایت tse و سایر افزونه‌ها ، حجم تعدیل نشده ( بدون لحاظ افزایش سرمایه ها) است اما حجم تعدیل شده به حجم تعدیل شده شناوری در سایت livetse ، نسبت درصدی حجم تعدیل شده( با لحاظ افزایش سرمایه ها) به حجم تعدیل شده شناوری سهم می باشد‌.

مراد سیفی
میهمان
مراد سیفی
1 سال قبل

دو پارامتر مهم را سایت livetse, در محاسبه حجم به شناوری مدنظر قرار میدهد که باعث معتبر شدن محاسبه جابجایی شناوری سایت شما میگردد.
. 1// تاثیر افزایش سرمایه ها در محاسبه شناوری، از آنجایی که ارزش شناوری مهم است و نه درصد شناوری، چون در افزایش سرمایه ها بعلت تغییراتی بسته به درصد سهام جایزه و توجه به این نکته که غالبا فرایند طولانی ثبت افزایش سرمایه باعث تغییر ارزش شناوری میشود ،باید این تغییرات را در محاسبه کلی جابجایی حجم به شناوری مدنظر قرار داد، که سایت شما این نکته بروزرسانی کرده و رعایت می‌کند لذا معتبرتر است… 2// نکته دیگر ،این است که عده آیی از سهامداران بهر دلیلی بلند مدتی هستند و هر روز در معاملات سهم دخالتی ندارند و سهام آنها عملا از شناوری ساقط شده و نباید در محاسبات در نظر گرفته شود که بسته به بزرگی و کوچکی سهم و حتی گاهی بسته به نوع سهم. میتوان حدود 15 الی 20درصد، از شناوری کل که در نتیجه پایانی مرحله یک بدست آوردیم را ..در نظر نگیریم ، که سایت شما این نکته را رعایت می‌کند و محاسبات مربوط به شناوری را تحت این شرایط بروزرسانی میکند،، از درجه اعتبار بالایی برخوردار است ،،.

فکر کنم برنده شدم

محسن
میهمان
محسن
1 سال قبل

لطفا یه ویدئو بذارید برای این موضوع بهتر متوجه بشیم

حامد عبدی پور
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  محسن

چشم حتما

فرشته بیات
میهمان
فرشته بیات
1 سال قبل

با سلام
1-سهام شناور در سایت لایو تی اس ای با در نظر گرفتن افزایش سرمایه و تعدیلات همراه آن صلاح به روز رسانی شده است. مثلا یکی از این موارد سهام جایزه است که در سایت های دیگر توجه به ان نمیشود.مورد دیگر ولی این افزایش سرمایه علی الخصوص در افزاایش سرمایه های کوچک در سایت اصلی بورس مورد محاسبه نیست.مورد دیگر اینکه حجم شناوری به صورت خاص در لایو تی اس انالیز است و به صورت خاص به ما میگوید که چنند درصد از این سهام بین سهامداران گردش یافته است.حجم در سایت لایو تی اس ای ارزشی است ولی در سایت های دیگر حجم زنی است.
فاِئزه بیات