بلاگ Live TSE

فیلتر صف فروش مشکوک – فیلترهای کاربردی بورس

1403-03-24 تیم LIVE TSE

آموزش فیلترنویسی, فیلتر صف فروش مشکوک

مقدمه

یکی از راه های رصد کردن نماد های که بازیگر فعال دارند، رصد کردن رفتار نماد است. برخی اوقات بازیگر فعال بودن خود را چیدن صف خرید های سنگین در نماد نشان می‌دهد، برخی اوقات این رفتار در قالب کد به کد های سنگین در نماد است و برخی اوقات نیز با چیدن صف فروش مشکوک خود را بر روی تابلو نشان می‌دهد. در این مقاله به دلایل چیدن صف فروش سنگین و مشکوک و همچنین ارائه چند فیلتر کاربردی در این زمینه می‌پردازیم. 

صف فروش مشکوک

یکی از چالش های اصلی تابلوخوان‌ها رصد تحرکات بازیگر است. رصد تحرکات بازیگر یعنی این که بتوان تشخیص داد که بازیگر «market maker» بر روی نماد در حال فعالیت است. از آنجایی که تحرکات بازیگر معمولا منجر به رشد قیمتی بازار می‌شود، با رصد کردن این نوع تحرکات می‌توان از وجود بازیگر در نماد باخبر شد.

یکی از رفتار های که نشان می‌دهد بازیگر در نماد فعالیت می‌کند، صف فروش های مشکوک است. صف فروش مشکوک مختص به نماد های است که :

1- نماد بدون اینکه خبر منفی برایش منتشر شود، صف فروش سنگین دارد. (بیشتر از 10 میلیارد ارزش صف فروش داشته باشد.) 

2- نماد بدون اینکه خبر منفی برایش منتشر شود، صف فروش است و سرانه فروش های بالایی دارد. (سرانه فروش بالای 60 میلیون) 

3- نماد صف فروش شود و صف فروش نماد چندین بار پشت هم جمع شود. (نشان دهنده وجود خریدار در صف فروش است.) 

نکته : توجه کنید که نماد نباید برایش خبر منفی منتشر شده باشد. چرا که اگر صف فروش سنگین نماد در نتیجه خبر منفی باشد، این نشان دهنده ریسک گریز شدن بازار است و احتمال اصلاح قیمتی در نماد بیشتر است. 

فیلتر صف فروش مشکوک - صف فروش سنگین

یکی از نشانه های وجود بازیگر در نماد، صف فروش مشکوک است. بازیگر معمولاََ پس از اینکه نماد اصلاح قیمتی عمیقی تجربه کرده است، اقدام به چیدن صف فروش سنگین در نماد می‌کند. هدف بازیگر از این رفتار این است که افراد حقیقی خرد به دلیل ترس از صف فروش سنگین و اصلاح بیشتر نماد اقدام به فروش نماد می‌کنند. با فروش افراد حقیقی خرد میزان نقدینگی مورد نظر بازیگر محیا می‌شود و پس از جمع شدن صف فروش نماد، نماد معمولا به روند صعودی برگشته و سپس رشد می‌کند. 

توجه کنید که حتماََ خبر منفی برای نماد منتشر نشده باشد. چرا که هنگام منتشر شدن خبر منفی برای نماد، معامله‌گران به دلیل ریسک گریزی اقدام به فروش نماد می‌کنند که در نتیجه نماد صف فروش سنگینی را میبندد. همچنین در صورتی که صف فروش نماد در محدوده حمایتی باشد، احتمال اینکه صف فروش مشکوک و فیک (fake) باشد بیشتر است. 

فیلتر صف فروش سنگین : 

صف فروش مشکوک
صف فروش مشکوک - صف فروش سنگین

فیلتر صف فروش مشکوک - سرانه صف فروش بالا

یکی از نشانه های وجود بازیگر در نماد، صف ‌فروش مشکوک است. بازیگر معمولاََ پس از اینکه نماد اصلاح قیمتی عمیقی تجربه کرده است، اقدام به چیدن صف فروش با سرانه فروش بالا در نماد می‌کند. هدف بازیگر از این رفتار این است که افراد حقیقی خرد به دلیل ترس از سرانه فروش بالا و اصلاح بیشتر نماد اقدام به فروش نماد می‌کنند. با فروش افراد حقیقی خرد میزان نقدینگی مورد نظر بازیگر مهیا می‌شود و پس از جمع شدن صف فروش نماد، نماد معمولا به روند صعودی برگشته و سپس رشد می‌کند. 

توجه کنید که حتماََ خبر منفی برای نماد منتشر نشده باشد. چرا که هنگام منتشر شدن خبر منفی برای نماد، معامله‌گران به دلیل ریسک گریزی اقدام به فروش نماد می‌کنند که در نتیجه نماد سرانه فروش بالایی را تجربه می‌کند. همچنین در صورتی که صف فروش نماد در محدوده حمایتی باشد، احتمال اینکه صف فروش مشکوک و فیک (fake) باشد بیشتر است. 

فیلتر صف فروش با سرانه بالا : 

سرانه صف فروش، صف فروش مشکوک
صف فروش مشکوک - سرانه فروش بالا

فیلتر صف فروش مشکوک - جمع شدن صف فروش

‌همانطور که بالاتر اشاره شد، یکی از نشانه های وجود بازیگر در نماد ‌صف‌ فروش های مشکوک است. یکی دیگر از رفتارهای که بازیگر معمولا از خود نشان می‌دهد، جمع شدن متداوم صف فروش است. زمانی که نماد صف فروش است و صف فروش نماد به صورت پشت سر هم بالای 5 بار جمع می‌شود، نشان دهنده این است که در صف فروش نماد خریدار و تقاضای خوبی وجود دارد. در صورتی که جمع شدن صف فروش همراه با حجم مشکوک نیز باشد، نشانه مثبتی است. 

برای جمع شدن صف فروش به صورت پشت سر هم نمی‌توان فیلتری طراحی کرد. اما اگر این الگو را در یک نماد مشاهده شود، نشانه وجود بازیگر در نماد است. 

نکته

جمع شدن صف ‌فروش‌ مشکوک در نماد به صورت کلی نشان دهنده وجود تقاضا در نماد است. در صورتی که جمع شدن صف فروش همراه با رشد سرانه خرید و ورود پول درشت نیز باشد، آلارم های خوبی است که نشان دهنده تقویت سمت تقاضا کننده در نماد است. 

خلاصه:

در این مقاله به کمک دیده بان سایت livetse چند نمونه‌ از فیلتر صف ‌فروش مشکوک طراحی کردیم. صف فروش مشکوک نشان دهنده وجود بازیگر در نماد است که برای جمع کردن نماد و پیاده کردن افراد حقیقی اقدام به چیدن صف فروش سنگین می‌کند. حتما توجه داشته باشید که صف فروش سنگین نماد حاصل از ریسک گریزی در بازار و نماد نباشد. 

سوالات متداول

صف‌ فروش‌ مشکوک به این معنی است که نماد پس از اصلاح قیمتی عمیق، صف فروشی با سرانه فروش بالا یا ارزش سفارشات بالا تجربه می‌کند و این فشار فروش حاصل از ریسک گریزی در نماد نیست. 

برای پیدا کردن نمادهای که صف ‌فروش‌ مشکوک دارند، می‌توانید از بخش فیلترنویسی سایت livetse.ir استفاده کنید و با وارد کردن شرط های که در تصاویر بالا نمایش داده می‌شود، نمادهای که این رفتار را ثبت کرده‌اند را به آسانی شناسایی کنید.

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط

اندیکاتور RSI چیست؟ – فیلترنویسی کاربردی

1403-04-07 تیم LIVE TSE

فیلترنویسی اندیکاتور مکدی، فیلترنویسی اندیکاتور macd اندیکاتور مکدی چیست؟ فیلترنویسی مکدی- فیلترهای کاربردی بورس

1403-02-20 مجتبی لطیفی

آموزش ایجاد واچ لیست و مدیریت آن آموزش ایجاد و مدیریت واچ لیست در وب سایت livetse

1403-01-30 تیم LIVE TSE

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها