بلاگ Live TSE

رصد جریان نقدینگی در بازارهای مالی

1402-05-19 حامد عبدی پور

مقدمه

به‌صورت کلی جریان نقدینگی در بازارهای مالی به 3 دسته تقسیم می‌شود. این 3 دسته تشکیل یافته است از ورود پول اولیه که توسط سرمایه‌گذاران بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری شکل می‌گیرد. مرحله بعدی، ورود پول هوشمند است که پس از ورود پول سرمایه‌گذاران، وارد بازار شده و باعث رشد سریع بازارها می‌شوند. بعد از ورود پول هوشمند، نوبت به ورود پول حقیقی می‌رسد که معمولاً بعد از رشد بازار و در اواخر موج صعودی وارد بازار شده و درانتهای موج 3 یا موج 5 وارد بازار می‌شوند. در این مقاله به بررسی انواع ورود پول به بازار و ویژگی‌های هر کدام می‌پردازیم.

ورود جریان نقدینگی پول‌سازمانی

بعد از اصلاح سنگین بازار، معمولاً این نوع پول شروع به خرید در منفی‌ها کرده و باعث می‌شود که بازار متعادل شود و روند کلی بازار از نزولی به روند رنج تغییر پیدا کند. معمولاً این موج ورود پول سازمانی با کاهش حجم معاملات، معاملات خسته کننده، خبرهای منفی وهمراه می‌شود. در این مرحله افراد حقیقی درشت که دیدگاه سرمایه‌گذاری در بازار دارند و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ، اصلی‌ترین خریداران بازار هستند و فروشنده‌های بازار بیشتر افراد حقیقی هستند که با زیان 40 50 درصد دست به معامله فروش می‌زنند.

معمولاً در این مرحله از لحاظ اقتصادی نیز شرایط انقباضی بوده و اخباری در قالب ورشکستگی شرکت‌های سرمایه‌گذاری نوپا به گوش می‌رسد.

ورود جریان نقدینگی پول هوشمند

پول هوشمند معمولاً سعی می‌کند که رفتاری هوشمند در بازار داشته باشد و بر خلاف پول سازمانی، اصلاح زمانی و خواب پول را قبول نمی‌کند. این بخش از معامله گران معمولاً در کف قیمت وارد بازار نمی‌شوند و بعد از رشد کوتاه مدت بازار، در کف بالاتر وارد بازار شده و به بازار هیجان بیشتری می‌دهند و باعث می‌شوند بازار روند شارپی به خودش بگیرد و رشد سریعی را تجربه کند. به صورت کلی پول هوشمند تشکیل یافته است از پول داغ و پول درشت که باعث می‌شود بازار خریدارهای قوی داشته باشد. همچنین افرادی که تکنیکال و تابلوخوانی کار می‌کنند نیز با استفاده از موج شماری و رصد کردن ورود جریان نقدینگی، همراه با پول هوشمند در ابتدای موج 3 یا اواسط موج 3 وارد بازار می‌شوند.
ضمن اینکه در بازار بورس ایران، پول هوشمند به دلیل کم بودن عمق بازار به‌ناچار اصلاح زمانی را تجربه می‌کند و ورود پول هوشمند در بازار بورس ایران، در موج آخر نزولی صورت می‌گیرد.

پول داغ 

اصطلاح پول داغ، یک اصطلاح اقتصادی است. پول داغ نشان‌دهنده این است که اقتصاد به تورم دچار شده وپول روزبه‌روز در حال کاهش ارزش خودش است و اگر این پول نقد باشد، به دلیل داغ بودن دست فرد را سوزانده وقدرت خرید فرد کاهش پیدا می‌کند. پول داغ باید وارد بازاری شده تا ارزش و قدرت خرید خود را حفظ کند. معمولاً این نوع پول در شرایط تورمی وارد بازار می‌شود که باعث تقویت سمت تقاضا شده و منجر به رشد بازار می‌شود.

پول درشت

پول درشت به‌صورت کلی نشان‌دهنده خریداران قوی در بازار است که با سرانه خرید بالا شروع به معامله می‌کنند. این نوع پول هم در چرخه اولیه خود را نشان می‌دهد و هم زمان ورود پول هوشمند خود را نشان می‌دهد. درواقع تفاوت پول داغ و پول درشت این است که پول درشت می‌تواند پول داغ نیز باشد، ولی پول داغ نمی‌تواند پول درشت باشد چرا که برخی افراد به دلیل انتظارات تورمی شروع به سرمایه‌گذاری با مبالغ پایین می‌کنند که پول داغ محسوب می‌شود اما به واسطه حجم کم، پول درشت محسوب نمی‌شود.
همچنین پول درشت، حاصل از جا ماندگی از اخبار رانتی نیز است که فرصت جمع آوری در سطوح پایین‌تر را از دست داده و به ناچار در قیمت های بالاتر شروع به خرید با حجم بالا می‌کند که می‌توان آن را با استفاده از فیلترها شناسایی کرد.

ورود جریان نقدینگی پول حقیقی

بعد از اینکه سرمایه‌گذاران در کف قیمتی وارد بازار شدند و سپس پول هوشمند وارد بازار شد و نمادها شروع به رشد کردند، زمان ورود پول حقیقی در سقف‌های قیمتی است. افرادی که در کف های قیمتی با ضررهای زیادی شروع به فروش کرده‌اند، دوباره پس از رشد شروع به خرید می‌کنند. ورود پول حقیقی به بازار همراه است با خروج پول هوشمند و خروج پول سرمایه‌گذاری که باعث می‌شود دوباره بازار پس از رشد، وارد چرخه نزولی شده و اصلاح قیمتی را دوباره تجربه کند و این چرخه دوباره شروع شود. همچنین عموم مردم که اهل بازار نیستند، در انتهای موج 3 و موج 5 وارد بازار می‌شوند که بعد از ورودشان بازار چرخه نزولی را تجربه می‌کند.

جریان نقدینگی
جریان نقدینگی در نماد چخزر

توضیحات تکمیلی

حین رصد کردن جریان نقدینگی در بازارهای مالی، باید به روانشناسی بازار نیز توجه کرد. چرا که اگر در ورود اولیه سرمایه‌گذاران، ریسک گریزی (وقوع جنگ، خبر اقتصادی، نوسانات قیمت ارز و…) رخ دهد، احتمال اینکه سرمایه‌گذاران دست به فروش زده و در قیمت‌های پایین‌تر دوباره شروع به خرید کنند وجود دارد. همچنین زمانی که پول هوشمند در حال ورود به بازار است، اگر ریسک گریزی در بازار رخ دهد، پول هوشمند از ورود به بازار اجتناب کرده و در قیمت‌های پایین‌تر برای ورود اقدام می‌کند. به اصطلاح چرخه به عقب برگشته و انباشت دوباره صورت می‌گیرد.

ضمن اینکه درروند صعودی که پول هوشمند و پول‌سازمانی در حال خروج هستند، اگر شرایط ریسک‌ پذیری (افزایش بودن تورم، عدم تغییر سیاست های اقتصادی و…) ادامه‌دار باشد، پول هوشمند دوباره اقدام به خرید کرده و بازار دوباره فاز صعودی قوی‌تری را تجربه می‌کند، چرا که هم حقیقی‌ها در حال خرید هستند و هم پول هوشمند به واسطه ریسک‌ پذیری حاصل‌ شده دوباره اقدام به خرید می‌کنند.

خلاصه

ورود جریان نقدینگی به بازارهای مالی از 3 مرحله تشکیل شده است. مرحله اول ورود جریان نقدینگی، شروع سرمایه گذاری توسط اشخاص حقیقی درشت و سرمایه‌گذاران سازمانی است که باعث می‌شود بازار از روند نزولی تبدیل به روند رنج شود. بعد از مرحله اول، نوبت به مرحله دوم یعنی ورود پول هوشمند می‌رسد. پول هوشمند از پول داغ و پول درشت تشکیل شده است. زمانی که پول هوشمند وارد بازار می‌شود، بازار از روند رنج خارج شده و گارد صعودی به خود می‌گیرد. توجه داشته باشید که پول هوشمند معمولا هوشمندانه عمل کرده و خواب پول را نمی‌پذیرد، اما به واسطه عمق کم بازار ایران، پول هوشمند معمولا در موج آخر نزولی وارد بازار می‌شود. همچنین همراه با پول هوشمند، تکنیکالیست‌ها و تابلوخوان‌ها که بازار را دنبال می‌کنند، به واسطه شروع روند صعودی وارد بازار شده و همراه با پول هوشمند از بازار گین می‌گیرند.
بعد از ورود سرمایه گذاران و پول هوشمند به بازار، بازار شروع به رشد کرده و نوبت مرحله سوم، یعنی ورود پول حقیقی می‌شود که معمولا در انتهای موج 3 یا انتهای موج 5، وارد بازار می‌شوند که پس از ورود پول حقیقی، معمولا بازار روند صعودی خود را عوض کرده و روند نزولی تجربه می‌کند.

سوالات متداول

1- تفاوت پول داغ و پول درشت چیست؟

تفاوت پول داغ و پول درشت این است که پول درشت می‌تواند پول داغ نیز باشد، ولی پول داغ نمی‌تواند پول درشت باشد چرا که برخی افراد به دلیل انتظارات تورمی شروع به سرمایه‌گذاری با مبالغ پایین می‌کنند که پول داغ محسوب می‌شود اما به واسطه حجم کم دارایی، پول درشت محسوب نمی‌شود.

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط

اندیکاتور RSI چیست؟ – فیلترنویسی کاربردی

1403-04-07 تیم LIVE TSE

آموزش فیلترنویسی, فیلتر صف فروش مشکوک فیلتر صف فروش مشکوک – فیلترهای کاربردی بورس

1403-03-24 تیم LIVE TSE

فیلترنویسی اندیکاتور مکدی، فیلترنویسی اندیکاتور macd اندیکاتور مکدی چیست؟ فیلترنویسی مکدی- فیلترهای کاربردی بورس

1403-02-20 مجتبی لطیفی

4.3 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فانی
میهمان
فانی
11 ماه قبل

سلام، خسته نباشید دوستان مهندس سایت خیلی زشته که شما حرف از هوش مصنوعی در سایت می زنید اون وقت برای اعمال شدن اپدیت ها تو صفحه اصلی اطلاعیه زدید که کنترل f5 بزنید کش پاک بشه ببخشید جسارتا خجالت آوره چنین کاری برای تیم یک سایت که ادعای حرفه ای داره
من غیر از سایت شما جای دیگه ندیدم چنین چیزی رو همه سایت های بزرگ خودشون آپدیت رو اعمال می کنند یا یک دکمه میگذارن که کلیک کنید تا اپدیت اعمال بشه مثل اربیتس مفید

علی
میهمان
علی
7 ماه قبل

سلام ممنون از این مقاله مفید . دو سوال در این رابطه برام پیش اومد ممنون میشم جواب بدید
اول اینکه در شرایط فعلی بازار از کجا بفهمیم که مرحله اول و دوم جریان نقدینگی که همان ورود سرمایه گذاران بزرگ و شرکت های سرمایه گذاری و پول هوشمند هست انجام شده است؟
سوال دوم منظور از عمق بازار چیست؟

مجتبی لطیفی
مدیر
7 ماه قبل
پاسخ به  علی

سلام وقت بخیر، ریسک پذیری های که در بازار رخ میده ور بررسی کنید. معمولا زمانی که بازار از لحاظ ریسکی خنثی میشه و حتی ریسک گریزی در بازا روجود داره و بازار هر روز کف های پایینتر ثبت میکنه، زمانی هست که سرمایه گذاران سازمانی اقدام به خرید میکنن، زمانی که خبر های مثبت میاد، سنس ریسک پذیری ارسال میکنه و باعث میشه که پول های هوشمند بی پروا اقدام به خرید کنن.

منظور از عمق بازار، ارزش معاملات و حتی تعداد نمادهای بازار هست. بورس ایران در مقایسه با بورس های کشور های دیگه ارزش معاملات شدیداََ پایینی دارد.

علی
میهمان
علی
7 ماه قبل

سوال بعدیم اینه که پول هوشمند رو آیا افراد حقیقی خرد شکل میدن یا افراد درصدی و حقوقی ها ؟

مجتبی لطیفی
مدیر
7 ماه قبل
پاسخ به  علی

پول هوشمند، پولی هستش که به واسطه ریسک پذیری بی پروا وارد بازار میشه، این افراد حقیقی های درشت، افراد درصدی و حقوقی ها هستن. همچنین حقیقی های خرد ممکن هست به صورت شانسی در مرحله ورود پول هوشمند وارد شوند ولی بیشتر ورودش مبنی بر شانس بوده نه استدلال منطقی

رجبعلی اخلاقی
میهمان
رجبعلی اخلاقی
5 ماه قبل

ممنونم از شما عالی بود

مجتبی لطیفی
مدیر
5 ماه قبل

خواهش میکنم، امیدوارم براتون مفید بوده باشه. 🌹🙏