بلاگ Live TSE

نمودار چربش چیست؟ – آموزش وبسایت

1400-12-01 حامد عبدی پور

نمودار چربش

نمودار چربش چیست؟

مفهوم نمودار چربش برای اولین بار در ایران توسط گروه آریا سرمایه (livetse) ارائه شده است که بیانگر وضعیت نسبی عرضه و تقاضا در بازار است. نمودار چربش از 3 محور چربش کل، چربش صف و چربش جاری تشکیل شده است که هر کدام نشان دهنده ارزش سفارش های خرید و سفارش های فروشی که در 5 سطر اول قرار گرفته است را نشان می‌دهد. اگر نمادی صف خرید یا صف فروش باشد، ارزش صف خرید یا صف فروش خود را در محور چربش صف نشان داده و اگر نمادی در حال معامله شدن باشد، ارزش 5 سطر اول نماد، خود را در محور چربش جاری نشان می‌دهد. همچنین برآیند محورهای چربش صف و چربش جاری، محور چربش کل تشکیل می‌دهد که به صورت جامع‌تر بیانگر وضعیت عرضه و تقاضای کلی در بازار است.

نمودار چربش

مفهوم مثبت و منفی بودن نمودار چربش

همان طور که اشاره شد، نمودار چربش از 3 محور چربش کل، چربش صف و چربش جاری تشکیل شده است.

اگر نمودار چربش صف منفی باشد، نشان دهنده این است که بیشتر نمادهای بازار صف فروش هستند. اگر محور چربش صف مثبت باشد، نشان دهنده این است که اغلب نمادها در صف خرید قرار دارند. همچنین اگر چربش صف عدد منفی باشد، ولی شیب محور مثبت باشد، نشان دهنده این است که صف فروش نمادها در حال جمع آوری است و یا برخی نمادها در حال صف خرید شدن هستند که باعث شده محور چربش صف، گارد صعودی و شیب مثبت داشته باشد. همچنین اگر چربش صف عدد مثبت باشد ولی شیب محور منفی و گارد نزولی داشته باشد، نشان دهنده این است که نمادها در حال صف فروش شدن هستند و یا صف خرید برخی نمادها در حال عرضه شدن است.

اگر نمودار چربش جاری منفی باشد، نشان دهنده این است که ارزش سفارش های فروش در 5 سطر اول نمادها وزن بیشتری دارد و برآیند سمت عرضه و تقاضا منفی است. اگر عدد چربش جاری منفی باشد ولی شیب محور مثبت باشد نشان دهنده این است که در سمت تقاضا کننده، اردرهای با ارزش های بالاتری نسبت به سمت عرضه در حال شکل گرفتن است. همچنین اگر چربش جاری مثبت باشد، نشان دهنده این است که ارزش سفارش های خرید 5 سطر اول نمادها وزن بیشتری دارد و برآیند سمت تقاضا و عرضه مثبت است. همچنین اگر چربش جاری با وجود اینکه مثبت است، شیب محور منفی باشد، نشان دهنده تقویت شدن سمت عرضه در نمادها است. 

لازم به ذکر است که چربش کل از مجموع ارزش چربش جاری و چربش صف به دست می‌آید و مفهوم کلی‌تری نسبت به محورهای چربش صف و چربش جاری دارد. همچنین اگر مفهوم چربش صف و چربش جاری فرا گرفته شود، مفهوم چربش کل نیز قابل دسترسی است. 

تقاطع محورهای نمودار چربش

همان طور که اشاره شد، چربش صف نشان دهنده مجموع ارزش صف خریدها و صف فروش‌ها در بازار است. مسلماََ اگر نمودار چربش صف از دامنه منفی به سمت دامنه مثبت حرکت کند و به اصطلاح چربش صف از منفی، مثبت شود؛ نشان دهنده افزایش تعداد نمادهای صف خرید در بازار و کاهش تعداد نمادهای صف فروش است که نشان دهنده افزایش سمت تقاضا در کلیت بازار است. و همچنین اگر نمودار چربش صف از دامنه مثبت به سمت دامنه منفی حرکت کند و به اصطلاح چربش صف از مثبت، منفی شود؛ نشان دهنده افزایش سمت عرضه در کلیت بازار است که باعث شده نمادها به سمت صف فروش حرکت کنند و صف خرید نمادها عرضه شود.

همچنین نمودار چربش جاری نشان دهنده مجموع سفارشات خرید و سفارشات فروش در 5 سطر اول نمادها است. اگر این نمودار از دامنه مثبت به دامنه منفی حرکت کند، نشان دهنده تقویت شدن سمت عرضه است و اگر این نمودار از منفی منفی به دامنه مثبت حرکت کند و محور صفر را به سمت بالا قطع کند، نشان دهنده افزایش ارزش سفارش های خرید، نسبت به سفارش های فروش است. 

لازم به ذکر است که چربش کل از مجموع ارزش چربش جاری و چربش صف به دست می‌آید و مفهوم کلی‌تری نسبت به محورهای چربش صف و چربش جاری دارد. همچنین اگر مفهوم تقاطع محور صفر توسط چربش صف و چربش جاری فرا گرفته شود، مفهوم تقاضا در چربش کل نیز قابل درک است. 

ویدئو زیر به طور مختصر در مورد چربش توضیح می دهد که دیدن آن خالی از لطف نیست. لازم به ذکر است که در زمان تهیه این ویدئو، فقط چربش کل در سایت نمایش داده می شد ولی هم اکنون، چربش صف و چربش جاری نیز نمایش داده می شود. البته نکاتی که برای چربش کل یا همان چربش در ویدئو) گفته می شود برای چربش صف و چربش جاری نیز قابل تعمیم است.

نکات تکمیلی

1- هر چه شیب نمودار چربش بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی این است که موج ایجادشده در بازار قوی‌تر است.

2- هر چه مقدار عددی چربش بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی قدرت نسبی تقاضا و یا عرضه در آن جهت است.

3- نوسان چربش حول محور صفر نشان‌دهنده‌ی وضعیت آرام و تعادل نسبی در کلیت بازار است.

خلاصه

به صورت کلی نمودار چربش نشان دهنده عرضه و تقاضای کلی در بازار است. نمودار چربش از 3 محور چربش کل، چربش صف و چربش جاری تشکیل شده است. چربش صف نشان دهنده ارزش سفارش های خرید و فروش در صف خرید و صف فروش بازار است و نشان دهنده قدرت کلی عرضه و تقاضا است. همچنین چربش جاری نشان دهنده مجموع سفارش های خرید و سفارش های فروش در 5سطر اول نمادها است که به صورت کلی نشان دهنده برتری سمت تقاضا یا عرضه را نشان می‌دهد. اگر محورهای چربش صف و چربش جاری سطح صفر را به سمت پایین یا به سمت بالا قطع کند، نشان دهنده افزایش عرضه یا تقاضا در کلیت بازار است. همچنین چربش کل از مجموع ارزش چربش صف و چربش جاری تشکیل شده است که مسلماََ با فرا گرفتن مفاهیم چربش صف و چربش جاری می‌توان به مفهوم چربش کل نیز دسترسی پیدا کرد.

سوالات متداول

چربش صف نشان دهنده مجموع ارزش صف فروش و صف خرید های بازار است که نشانگر وضعیت عرضه و تقاضای کلی بازار است.

چربش جاری نشان دهنده مجموع ارزش سفارش های خرید و سفارش های فروش بر روی کلیت نمادهای بازار است که بیانگر برتری سمت تقاضا یا برتری سمت عرضه در بازار است.

مقالات پیوست

مطالب مرتبط

فیلترنویسی اندیکاتور مکدی، فیلترنویسی اندیکاتور macd اندیکاتور مکدی چیست؟ فیلترنویسی مکدی- فیلترهای کاربردی بورس

1403-02-20 مجتبی لطیفی

آموزش ایجاد واچ لیست و مدیریت آن آموزش ایجاد و مدیریت واچ لیست در وب سایت livetse

1403-01-30 تیم LIVE TSE

فیلترنویسی اندیکاتور ایچی موکو ایچیموکو چیست؟ – فیلترهای کاربردی بورس – فیلترنویسی ایچیموکو

1403-01-16 مجتبی لطیفی

4.3 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
56 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
میهمان
کاربران ناشناس
2 سال قبل

سلام.وقت بخیر.بهتون تبریک میگم بابت سایت لایو تی اس ای .فقط میتونم بگم عالیه.کاش از خیلی قبل تر وجود داشت و من دچار اینهمه ضرر وزیان نمیشدم.
ونمودارهای چربش بسیار عالی هستند وبهمون نشون میدن که بازار در چه وضعیتی هست.

مراد سیفی
میهمان
مراد سیفی
2 سال قبل

یعنی تقاضای بازار برای خرید. برخلاف سهامداران خرد هست،اگه نمادها رو به بالا و در حال مثبت شدن باشند و چربش منفی باشد یعنی خروج پولهای درشت حقیقی و حقوقی داریم این در حالی است که رنج مثبت زدند و حقیقی خرد با هیجان در حال خرید است ،،،،و اگر چربش مثبت و نمادها رو به پایین و منفی و هیجان منفی باشد یعنی پول درشتها در قیمتهای پایین در خال خرید هستند

نفیسه رادمهر
میهمان
نفیسه رادمهر
2 سال قبل

سلام،ممنون، خیلی خوبه،
اگر می شد نمودار چربش شاخص هر صنعت و نمودار سرانه خرید وفروش شاخص هر صنعت رو هم داشت خیلی عالی می شد،

کریم
میهمان
کریم
2 سال قبل

دست همه بزرگان و مهندسان عزیز که این همه زحمت کشیدن درد نکنه واقعآ عالی هست

Rasoul amanpour
میهمان
Rasoul amanpour
2 سال قبل

در نمادهای که قدرت فروشنده زیاد هست ولی در طرف مقابل خریدارهای زیادی وجود دارد و خوب میخرن یعنی چربش مثبت هست و احتمال مثبت شدن نماد و گرفتن نوسان خوب زیاد هست .و همچنین کراس مثبت و منفی شدن نمادها به هم نزدیک هستن و چربی رو به سمت مثبت هست نشانه خوبی برای خریدن سهم در منفی های بازار

محمد
میهمان
محمد
2 سال قبل

سلام ممنون از شما

شهریور
میهمان
شهریور
2 سال قبل

عالی شاید بسیاری از افراد مبتدی در بورس آرزوی دیدن چنین سایت کاملی را داشته باشند از همه دست اندرکاران کمال تشکر را دارم

الهه گل بهاری
میهمان
الهه گل بهاری
2 سال قبل

اگر چرپبش به سمت بالا هست یعنی زیر بازار را گرفتن و در منفی خریدار وجود داره ریز ریز داره خرید انجام میشه در کل باید بازار رصد بشه

مراد سیفی
میهمان
مراد سیفی
1 سال قبل
پاسخ به  شهریور

.. پس اگر چربش صف مثبت باشد ولی چربش جاری و چربش کل رو به منفی شدن باشند و خرید درشت هم با شیب تندی رو به کاهش باشد ولی هیجان مثبت باشد .‌یعنی در صف‌های خرید دارند خالی می‌کنند و لحظاتی بعد انتظار منفی شدن بازار را داریم

کاربران ناشناس
میهمان
کاربران ناشناس
2 سال قبل

سلام نمودار چربش در هم وزن کاربرد خوبی دارد باید رابطه ای از این نمودار با لیدر ها خصوصا خودردیبها ایجاد کنید تا حرکت آینده را معنادار توصیف کنید .

محمد صالحی
میهمان
محمد صالحی
2 سال قبل

ممنون بابت اطلاع رسانیتون

مریم امینی
میهمان
مریم امینی
2 سال قبل

رابطه نمودار چرخش با نمودار وضعيت نمادهاي بازار به این شکله كه نشان دهنده واگرايي بين دو نمودار است. كه در نماد مذكور روندي بر خلاف كليت بازار در حال روي دادن است. از آنجائيكه نمودار چربش برآيند كل بازار است اما نمودار وضعيت نمادها بصورت گروه بندي شده است، از مقايسه بين اين دو نمودار براحتي مي توان آن دسته نمادهاي همگروه با سوددهي يا زيان دهي بيشتر را پيدا كرد.
سوال دوم: با توجه به اينكه در واگرايي بين نمودار چرخش با نمودار وضعيت نمادهاي بازار، پتانسيل تشخيص گروه يا گروه هاي داراي حركتي مخالف كليت بازار وجود دارد، بنابراين براحتي ميتوان نوسان گيري از نمادهاي با بيشترين تغييرات را براحتي يافت و در زمان مناسب نسبت به نوسان گيري اقدام نمود.با توجه به نمودار چرخش

حمید احمدی
میهمان
حمید احمدی
2 سال قبل

سلام واقعا از کار با این وبسایت لذت میبریم

بهزاد رحیمیان
میهمان
بهزاد رحیمیان
2 سال قبل

با سلام و خدا قوت
به نظرم این تالار بسیار پر محتوی و ارزنده است و برای یک تریدر فعال بهترین مرجع آموزش و رصد بازار میتواند باشد

حامد پوسانه
میهمان
حامد پوسانه
2 سال قبل

واگرایی بین نمودار چربش و نمودار وضعیت نماد های بازار به چه معناست ؟ توضیح کامل

حمید احمدی
میهمان
حمید احمدی
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

نشان دهنده تقاضا در منفی ها و اوردر های خرید در قیمت های پایین

مرجانه معصومی
میهمان
مرجانه معصومی
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

مقدار اگر چربش مثبت باشد نشان‌ه این است که تقاضای خوبی در بازار اتفاق میافند و می­شود امیدوار باشیم که قیمت‌ها صعودی شوند و برعکس اگر چربش منفی شود یعنی عرضه کننده قوی در سمت فروش دارد.
حال اگر مثل الان واگرایی بین چربش و وضعیت نماد ها دیدیم ، نشان دهنده این است که بازار در منفی خریدار قوی دارد و اردر های درشت در اکثریت بازار در سمت منفی ها قرار گرفته .

مرجانه معصومی
میهمان
مرجانه معصومی
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

مقدار اگر چربش مثبت باشد نشانه این است که تقاضای خوبی در بازار اتفاق میافند و می­شود امیدوار باشیم که قیمت‌ها صعودی شوند و برعکس اگر چربش منفی شود یعنی عرضه کننده قوی در سمت فروش دارد.
حالا اگر مثل الان واگرایی بین چربش و وضعیت نمادها دیدیم ، نشان دهنده این است که بازار در منفی خریدار قوی دارد و اردر های درشت در اکثریت بازار در سمت منفی ها قرار گرفته .

فریدون نیکومنش
میهمان
فریدون نیکومنش
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

سلام به معنای میزان عرضه و تقاضای بازار می باشد و اگر به سمت بالا یا مثبت روند صعودی و در جهت پایین یا منفی به معنای عرضه و خروج پول می باشد

وحدت
میهمان
وحدت
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

سلام . بازار با این که منفی است ولی در منفی ها خریدار خوبی داریم

اکرم سیدی
میهمان
اکرم سیدی
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

زمانیکه چربش مثبت هست ونمادهای بازار منفی میبشد باین معنی است که بازار ترس ندارد ودر منفی های بازار همچنانخریدار وجود داره بازار حجم میخوره منفی هستن ولی صف فروش نمیشن

مریم ربیعی
میهمان
مریم ربیعی
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

وقتی چربش صعودی باشد و نمادهای بازار به منفی نشان دهنده تقاضادر قیمت های منفی میباشد و در حالت بالعکس نشان از عرضه در قیمتهای بالاست.

فاطمه
میهمان
فاطمه
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

این نوع واگرایی در بورس در انتهای یک روند نزولی رخ می دهد. به عبارتی، این واگرایی در بورس نشان می دهد قیمت به خط حمایت نزدیک شده است. همچنین بیان می کند خریداران قدرت زیادی یافته و قدرت فروشندگان ضعیف شده است

علی شقاقی
میهمان
علی شقاقی
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

اگرچربش رو به پایین باشه یعنی فروشندگان درشت در صف خرید میفروشند وخریداران خرد میخرند وبعلعکس علی شقاقی

وحید خباز
میهمان
وحید خباز
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

سلام. خدا قوت. به این مفهوم هست که در اون روز معاملاتی وضعیت اردرها در کلیت بازار بر خلاف جهت قیمتی در بازار هست . حالت اول: در مثبت های بالا فروشنده درشت وجود داره – حالت دوم: در منفی های پائین خریدار درشت وجود داره

ميثم باقري
میهمان
ميثم باقري
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

رابطه نمودار چرخش با نمودار وضعيت نمادهاي بازار بدين صورت است كه چنانچه واگرايي بين دو نمودار اتفاق بيافتد، حاكي از آن است كه در نماد مذكور روندي بر خلاف كليت بازار در حال روي دادن است. از آنجائيكه نمودار چربش برآيند كل بازار است اما نمودار وضعيت نمادها بصورت گروه بندي شده است، از مقايسه بين اين دو نمودار براحتي مي توان آن دسته نمادهاي همگروه با سوددهي يا زيان دهي بيشتر را پيدا كرد.
در خصوص سوال دوم، با توجه به اينكه در واگرايي بين نمودار چرخش با نمودار وضعيت نمادهاي بازار، پتانسيل تشخيص گروه يا گروه هاي داراي حركتي مخالف كليت بازار وجود دارد، بنابراين براحتي ميتوان نوسان گيري از نمادهاي با بيشترين تغييرات را براحتي يافت و در زمان مناسب نسبت به نوسان گيري اقدام نمود.

امین برمایون
میهمان
امین برمایون
2 سال قبل
پاسخ به  حامد پوسانه

چربش افزایشی و وضعیت نماد کاهشی > نشان از قدرت خرید در منفی های سهم و قیمت نماد افزایش می یابد
چربش کاهشی و وضعیت نماد افزایشس > نشان از قدرت فروش در مثبت های سهم و قیمت نماد کاهش می یابد

محمدرضا آصفی
میهمان
محمدرضا آصفی
2 سال قبل

نشان دهنده اینکه در منفی ها خریدار داریم

ابادیان
میهمان
ابادیان
2 سال قبل

نشان دهنده ظاهر شدن خریدار و یا فروشنده هست….درصورتی ک نمودار وضعیت بازار رو ب بالا و چربش رو ب پایین باشد یعنی بازار سبز و رو ب جلو هست اما اردرهای فروش داره سنگین میشه و برعکس.

مجید فارسی
میهمان
مجید فارسی
2 سال قبل

خریدار در منفی ها وجود دارد و پولهای درشت کمین کردن

حمید
میهمان
حمید
2 سال قبل

درست است که بازار منفی است ولی خریداران درشت وحقیقی های ریز در منفی ها خریدارند

سیدفخرالدین
میهمان
سیدفخرالدین
2 سال قبل

یعنی در منفیها خریدار داریم

محسن عسگری
میهمان
محسن عسگری
2 سال قبل

به طور ساده اگه نمودار چربش بره بالا ولی سهم ها منفی باشند یعنی بازار خریدار داره تو منفی ها ترس و ترس نداره بازار و بالعکس

حجت عادلی فر
میهمان
حجت عادلی فر
2 سال قبل

با سلام آیا مشخصه کدام سهمها فردا با حجم مبنای 1 معامله خواهد شد

امین کمانکش
میهمان
امین کمانکش
2 سال قبل

چربش بالا و نمودار مشتریان منفی یعنی چنتا سهم صف خریدشون داره سنگین میشه و بالعکس اون یعنی صف خرید ها داره عرضه میشه و حجم میخوره

امین کمانکش
میهمان
امین کمانکش
2 سال قبل

سلام جناب عبدی پور من ۱ بار پیام دادم بابت ۷ روز رایگان ولی چت رو پیدانکردم متاسفانه گفتم ۱ پیگیری مجدد کنم

معصومه شهبازی
میهمان
معصومه شهبازی
1 سال قبل

سلام در پاسخ آقای پوسانه عرض کنم وقتی واگرایی در نمودار چربش و هیجان با نمودار نمادها داریم به این صورت می باشد که مثلا بازار در اصلاح هست و با این دید که اصلاح ادامه دارد حقیقی ها درحال فروش هستند ودر نتیجه عرضه زیاد هست و نمودار چربش منفی وهیجان منفی را داریم در حالی که پایان اصلاح هست و فرصت خرید دراین صورت می بینیم که تعداد نمادهای مثبت روبه افزایش است وروند صعودی گرفته و شاهد واگرایی مثبت خواهیم بود.
در رابطه با واگرایی منفی عرض کنم که جو بازار مثبت است وحقیقی فرض بر ادامه روند مثبت دارد وچربش وهیجان مثبت داریم در صورتی که خیلی ها از این فرصت استفاده کرده وسهم ها خالی می کنند ودر نمودار سهم ها می بینیم که روند سهم های مثبت روبه کاهش است .
با سپاس از شما

رضا
میهمان
رضا
1 سال قبل

درود بر تیم بزرگ live Tse
همه چیز بینهایت عالی
فقط یه پیشنهاد که ایا امکان پذیر هست چربش و هیجان رو به تفکیک صناعی داشته باشیم و دوم اینکه در نمودار قسمتهای مثبت رو با رنگ سبز به همراه حجم زیرش و قسمتهای منفی رو بارنگ قرمز با حجم زیر مخصوصا زمانی که نمودار زمانی رو میشکنه دقیقا مثل ابرهای کومو
با سپاس فراوان

رضا
میهمان
رضا
1 سال قبل

سلام
الان 3 خط چربش وجود داره.ممنون میشم توضیحا ت را آپدیت کنید.
سپاس

امیر رسولی
میهمان
امیر رسولی
1 سال قبل

جمله ی آخر پاراگراف آخر نیاز به اصلاح دارد! “البته نکاتی که برای چربش کل گفته می شود برای همچنان صادق است و همچنین برای چربش صف و چربش جاری نیز قابل تعمیم است.”

جواد
میهمان
جواد
1 سال قبل

سلام
راجع به تابلوخوانی، و فنون نوسانگیری ویدئو و مقاله بگذارید
راجع به کارآییی اندیکاتورها در تایم فریم پایین و الیوت ،واگراییها و … جهت نوسانگیری

جواد
میهمان
جواد
1 سال قبل

مبحث چربش و هیجان و… هم خیلی گنگ و مبهم هس
بیشتر مطلب رو بازکنید
طوری باشه که بشه روی سهام مختلف هم چک کرد
جز فیلترهاتون هم باشه