بلاگ Live TSE

اگر صف خرید نمادی عرضه شد بفروشم یا نگهداری کنم؟

1401-02-09 حامد عبدی پور

صف خرید

مقدمه

امروز به دو سوال مهم معامله گران پاسخ خواهیم داد:

1: وقتی صف خرید سهمی عرضه می شود اگر آن سهم را دارم، آیا نگهداری کنم یا بفروشم؟ و یا اگر سهم را ندارم، ایا فرصت خرید است و بخرم یا اینکه نظاره گر باشم؟

2: وقتی نمادی که صف فروش آن جمع می شود، ایا سهم را بخرم یا نه؟ یا اگر دارم نگهداری کنم یا بفروشم؟

در این پست ابتدا مفهوم صف خرید و صف فروش را توضیح خواهیم داد سپس در رابطه با یکی از بهترین راه های برخورد با سهمی که صف فروش آن در حال جمع آوری است یا صف خرید آن در حال عرضه شدن است  صحبت خواهیم کرد. 

صف خرید یا صف فروش چیست؟

در بازاری مثل بورس تهران که دامنه نوسان محدود دارد و سهم ها مجاز به افت یا رشد در حد معینی هستند، مفهوم صف خرید و صف فروش ایجاد می شود. در واقع در هر روز، سهم ها دارای یک کف و یک سقف معینی هستند و هر روز این سقف و کف نسبت به قیمت پایانی روز گذشته مشخص می شود.

صف خرید به این معناست که در سقف قیمتی روزانه سهم، سهم دارای تقاضا برای خرید باشد ولی فروشنده ای در این قیمت وجود نداشته باشد. لذا به این تقاضایی که برای سهم در سقف قیمتی ایجاد شده است صف خرید می گویند. 

صف فروش به این معناست که در کف قیمتی روزانه سهم، سهم دارای فروشنده باشد ولی  خریداری در این قیمت وجود نداشته باشد. لذا به این عرضه که برای سهم  در کف قیمتی ایجاد شده است صف فروش می گویند. 

با عرضه صف خرید چه کنم؟

موقعیت تکنیکالی، بنیاد و تابلو سهم باید بررسی شود ولی یکی از راه ها دقت به خرید و فروش درشت حقیقی می باشد.

در مواجهه با این شرایط دو حالت برای شما وجود دارد:

  1. اگر شما سهامدار سهم هستید، به خرید و فروش های درشت در هنگام عرضه صف خرید دقت کنید. اگر صف خرید سهم با خرید درشت حقیقی عرضه شد (یعنی در صف خرید افراد با پول های درشت در انتظار خرید بودند) سهم را نگهداری کنید. ولی اگر عرضه صف خرید با فروش درشت حقیقی همراه بود شما هم می توانید کم ریسک عمل کرده و سیو سود کنید. البته می توانید میزان فروش درشت را با میزان خرید درشت چند روز گذشته اش مقایسه کنید . اگر برایند کل منفی باشد سیو سود منطقی به نظر می رسد ولی اگر برایند خرید و فروش درشت همچنان مثبت بود می توانید نظاره گر روند عرضه و تقاضای سهم باشید. لازم به ذکر است که عرضه چندین باره صف خرید سهم نکته منفی محسوب می شود و اگر خرید درشت حقیقی در ان وجود نداشته باشد احتمال خالی کردن توسط بازیگر وجود دارد. 
  2. اگر شما این سهم را ندارید و صف خرید سهمی عرضه شد برای این که بفهمیم الان فرصت خرید است یا نه، با بررسی خرید  یا فروش درشت حقیقی در هنگام عرضه صف خرید می توانید تشخیص دهید که روند اتی سهم صعودی است یا نزولی. اگر عرضه صف خرید همراه با خرید درشت حقیقی بود، می توانید با قبول ریسک وارد سهم شوید ولی اگر با فروش درشت همراه بود، منطقی نیست که وارد سهم شوید. 

با جمع شدن صف فروش چه کنم؟

موقعیت تکنیکالی، بنیاد و تابلو سهم باید بررسی شود ولی یکی از راه ها دقت به خرید و فروش درشت حقیقی می باشد.

در مواجهه با این شرایط دو حالت برای شما وجود دارد:

  1. اگر شما سهامدار سهم هستید، به خرید و فروش های درشت در هنگام جمع شدن صف فروش دقت کنید. اگر صف فروش سهم با خرید درشت حقیقی جمع آوری شد سهم را نگهداری کنید زیرا پول قوی حقیقی به سمت سهم آمده است.  ولی اگر جمع شدن صف فروش با فروش درشت حقیقی همراه بود (یعنی در صف فروش افراد با پول های درشت در انتظار فروش بودند) شما هم می توانید کم ریسک عمل کرده سهم را بفروشید. لازم به ذکر است که جمع شدن چندین باره صف فروش سهم نکته مثبتی محسوب می شود و اگر فروش درشت حقیقی در ان وجود نداشته باشد احتمال جمع آوری توسط بازیگر وجود دارد. 
  2. اگر شما این سهم را ندارید و صف فروش سهمی جمع آوری شد برای این که بفهمیم الان فرصت خرید است یا نه، با بررسی خرید  یا فروش درشت حقیقی در هنگام جمع آوری صف فروش می توانید تشخیص دهید که روند اتی سهم صعودی است یا نزولی. اگر جمع شدن صف فروش همراه با خرید درشت حقیقی بود، می توانید با قبول ریسک وارد سهم شوید ولی اگر با فروش درشت همراه بود، منطقی نیست که وارد سهم شوید.

نکته: میزان خرید و یا فروش درشت حقیقی در مقایسه با ارزش معاملات سهم باید قابل توجه باشد. 

نکته: وجود حجم مشکوک هنگام جمع شدن صف فروش یا عرضه صف خرید می تواند اعتبار مطالب فوق را بیشتر کند. 

نکته: سهم هایی که برای مدت طولانی صف فروش بودند، فروشنده خسته زیاد دارند لذا بهتر است چندین روز صبر کنیم سپس وارد این سهم ها شویم. همچنین حجم میانگین ماه آن ها عدد صحیحی نیست و باید با مقدار تعادلی روزهایی که به صورت معمولی معامله می شدند مقایسه شود.

نکته: گاهی بازیگر سهم با کد به کد سعی در فریب فعالین بازار را دارد که در بحث کد به کد و روش های تشخیص آن راه هایی برای جلوگیری از فریب توسط بازیگر را خواهیم آموخت. لذا موارد فوق برای حالتی است که بازیگر قصد فریب ندارد. 

 

چگونه از عرضه صف خرید یا جمع شدن صف فروش با خبر شوم؟

اگر شما سهامدار سهم هستید احتمالا باید با نگاه کردن مداوم به پرتفوی خود این مورد را بررسی کنید.

اگر شما سهامدار سهم نیستید می توانید با فیلتر نویسی سهم هایی که صف خرید شان عرضه شده است و یا صف فروش سهمی جمع شده است را شناسایی کنید که البته خروجی این فیلترها بعد از اینکه صف خرید سهمی عرضه شد و یا صف فروش سهمی جمع آوری شد نمایش داده خواهد شد که عموما نوسان زیادی در مدت کوتاهی می دهند و عمده سود سهم از دست می رود و همچنین شما زمان کافی برای تحلیل سایر پارامترها و سفارش گذاری نخواهید داشت. همچنین عموم مردم با علم فیلتر نویسی اشنایی ندارند. در وب سایت لایو تی اس ای این امکان برای عموم مردم بدون نیاز به دانش خاصی، فراهم شده است به طوری که سهم هایی که احتمال دارد صف فروش شان جمع آوری شود و یا سهم هایی که صف خریدشان در حال عرضه شدن است قبل از اینکه این اتفاق بیافتد با هوش مصنوعی شناسایی شده و به صورت هشدار در بخش نوتیفیکیشن به کاربران اطلاع داده می شود. 

چگونه از خرید درشت حقیقی یا فروش درشت حقیقی با خبر شوم؟

تعدادی سایت و ربات تلگرامی در حال حاضر خرید و فروش های درشت در بازار را گزارش می دهند و اساس آن ها تقسیم ارزش معامله شده در بازه زمانی مشخص تقسیم بر تعداد خریداران حقیقی در آن بازه زمانی است که البته خطاهای بسیاری دارد و راه های زیادی برای فریب این الگوریتم وجود دارد ولی در وبسایت لایو تی اس ای با کمک هوش مصنوعی شناسایی پول درشت انجام می شود و ضریب خطای آن بسیار کم است. برای دسترسی به این ویژگی کافیست به بخش نوتیفیکیشن مراجعه کنید. همچنین میتوانید جهت توضیحات بیشتر در این مورد ، آموزش  خرید و فروش درشت حقیقی را مطالعه فرمایید. 

ویدئو زیر به صورت خلاصه در مورد اینکه وقتی صف خرید سهمی عرضه شد چه کنیم؟ با استفاده از امکانات  وب سایت livetse را توضیح می دهد که توصیه میکنم تماشای این ویدئو رو از دست ندهید. 

نتیجه گیری

یکی از راهکار هایی که برای یک معامله گر در زمان مواجهه با عرضه صف خرید یا جمع شدن صف فروش وجود دارد با استفاده از یک ابزار کاربردی از وب سایت livetse  بررسی و آموزش داده شد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط

فیلترنویسی اندیکاتور مکدی، فیلترنویسی اندیکاتور macd اندیکاتور مکدی چیست؟ فیلترنویسی مکدی- فیلترهای کاربردی بورس

1403-02-20 مجتبی لطیفی

آموزش ایجاد واچ لیست و مدیریت آن آموزش ایجاد و مدیریت واچ لیست در وب سایت livetse

1403-01-30 تیم LIVE TSE

فیلترنویسی اندیکاتور ایچی موکو ایچیموکو چیست؟ – فیلترهای کاربردی بورس – فیلترنویسی ایچیموکو

1403-01-16 مجتبی لطیفی

3.8 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
22 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرشته مهدوی
میهمان
فرشته مهدوی
2 سال قبل

بی نظیرید مث‌همیشه

امین کمانکش
میهمان
امین کمانکش
2 سال قبل

سلام
جناب عبدی پور این اشتراک 7 روزه رایگان که در صفحه ابتدایی قرار دادید چطور فعال میشه؟

امین کمانکش
میهمان
امین کمانکش
2 سال قبل

سلام مجدد.
برای بنده فعال نشده

محمد صالحی
میهمان
محمد صالحی
2 سال قبل

خدا قوت دکتر جان
به جرات با این آموزشهایی که شما و مهندس پوسانه قرار میدین “livetse.ir” خودش یک دانشگاه بورسیه.
موفق باشید…

رادمهر
میهمان
رادمهر
1 سال قبل

سلام. اگر همراه عرضه شدن صف خرید یا جمع آوری صف فروش هیچ نوتیف خرید یا فروش درشت نبود چطور باید عمل کرد؟ بخصوص اگر سهم رو داشته باشیم؟

حسين احمدي رضايي
میهمان
حسين احمدي رضايي
1 سال قبل

سلام
ضمن تشكر از سايت خوب تان به اطلاع ميرسانم بنده زمانيكه كه ثبت نام كردم اطلاعي نداشتم كه يك هفته حساب رايگان تغلق ميگيرد. از انجاييكه قبلا در سايت هاي ديگر هزينه كرده ام و نتيجه بخش نبوده و چندان رضايت نداشتم ممنو ميشم اين يك هفته رايگان را براي بنده نيز در نظر بگيرد و چنانچه استفاده از سايت شما مفيد باشد قطعا آبونمان آن را خريد خواهم كرد. بسيار تشكر حسين احمدي رضايي

علی رنجبر
میهمان
علی رنجبر
1 سال قبل

سلام من اشترام 7 روزه رایگان رو امروز گرفتم ولی حالت نقره ای برام فعال نشده

رضا
میهمان
رضا
1 سال قبل

عالی و بی نظیر

محمد سبزه آرای لنگرودی
میهمان
محمد سبزه آرای لنگرودی
11 ماه قبل

برای عرضه های اولیه کار نمیکنه.درسته؟

رجبعلی اخلاقی
میهمان
رجبعلی اخلاقی
5 ماه قبل

ممنونم دکتر از شما وتیم خوبتان

بختیاری
میهمان
بختیاری
4 ماه قبل

سلام میدونم از سوال مهندس پوسانه یه دوسالی گذشته ولی واقعا جواب چیه؟