بلاگ Live TSE

کندل مارابوزو – فیلترهای کاربردی بورس – آموزش فیلترنویسی

1402-02-25 تیم LIVE TSE

مقدمه

از ویژگی‌های جدیدی که به سایت livetse اضافه شده است، قابلیت فیلترنویسی در بخش دیده‌بان است که می‌توان با طراحی فیلترهای متفاوت از تحرکات بازار بورس تهران اطلاع داشت. در سری مقالات فیلترهای کاربردی بورس، قصد داریم که فیلترهای مهم بازار بورس مانند کندل مارابوزو «marubozu»، کندل چکش«hammer»، کندل دوجی«Doji»، پول هوشمند، خریداران قوی، فیلترهای حوزه شناوری سهم و… را در فیلترنویسی دیده‌بان سایت  livetse طراحی کنیم. در این مقاله ابتدا به معرفی این کندل خواهیم پرداخت و سپس با چند کلیک این فیلتر بسیار کاربردی را خواهیم نوشت.

کندل مارابوزو

کندل مارابوزو یک نوع کندل در بازار سهام است که به صورت عمودی و بدون هیچ گونه سایه‌ای به وجود می‌آید. این کندل به نام یکی از معبد های شمال غربی مکزیک، مارابوزو، نامگذاری شده است. این کندل به عنوان یک نشانگر قدرت قرار گرفته و در صورت بروز آن در بازار، به معنای تقویت قدرت خریداران یا فروشندگان است.

این الگو به عنوان نشانه‌ای برای ناپایداری بازار و عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان شناخته می‌شود. در صورتی که کندل مارابوزو صعودی باشد، نشان دهنده این است که قیمت آخرین به ارزش بالاتری از قیمت اولین رسیده است و در صورت که کندل نزولی باشد، نشان دهنده این است که قیمت آخرین به ارزش پایین‌تری از اولین قیمت رسیده است. معمولا میزان رشد و افت نسبت به قیمت اولین، بسیار زیاد و بیش از دامنه نوسان مجاز روز (در بورس تهران) است. 

در واقع کندل مارابوزو یک الگوی نموداری است که برای تحلیل تغییرات قیمت در بازارهای مالی استفاده می‌شود. این الگو به صورت یک کندل ساده با بدن بزرگ و سایه‌های کوتاه یا بدون سایه در دو طرف قرار دارد. این الگو به عنوان یک نشانگر قدرت و جهت حرکت بازار شناخته شده است.

برای استفاده از این الگو در معاملات، ابتدا باید نمودار قیمت را بررسی کنید و به دنبال این الگو باشید. در صورت پیدا کردن این الگو، باید به دقت تحلیل کنید که آیا بازار در حال حاضر در حال رشد یا نزول است.

کندل مارابوزو
کندل مارابوزو

کندل مارابوزو صعودی

کندل مارابوزوی صعودی، یک نوع کندل در تحلیل تکنیکال بازار بورس است که در آن قیمت باز شده برابر با قیمت کمترین و قیمت بسته شده برابر با قیمت بیشترین است. به عبارت دیگر، در این نوع کندل، هیچ سایه‌ای به سمت پایین دیده نمی‌شود و فقط یک سایه به سمت بالا وجود دارد. این نوع کندل، یعنی مارابوزوی صعودی به عنوان یک الگوی قابل اطمینان در تحلیل تکنیکال شناخته شده است و معمولاً به عنوان نشانه‌ای از رشد قابل اطمینان در بازار تفسیر می‌شود. لازم به ذکر است که این کندل برخلاف بسیاری از الگوهای کندل استیک در بازار بورس تهران کارایی قابل قبولی دارد. 

برای معامله با الگوی مارابوزوی صعودی، ابتدا باید به دنبال یک فیلتر جهت شناسایی این الگو در نمودار قیمت بود. این الگو هنگامی رخ می‌دهد که بازار در انتهای دوره نزولی باشد و در پایان دوره با قدرت خرید مواجه می‌شود. به طور کلی چنین الگوهایی نشان دهنده تغییر جهت قابل توجه در بازار هستند.

پس از شناسایی الگو، می‌توان سهام را در سمت خرید بررسی کرد. برای این منظور، معمولاً بهتر است منتظر شکست سطوح مقاومتی بود. سپس، با وجود مدیریت سرمایه خود، به معامله با این کندل بپردازید.

برای تعیین سطح حدضرر (استاپ لاس)، معمولاً به عنوان حداقل 10٪ تغییرات قابل توجه در نقطه پایین‌تر از حداقل الگوی مارابوزوی صعودی در نظر گرفته می‌شود. این سطح استاپ لاس باید به طور مداوم به روز شود تا حاشیه سود را تضمین کند.

به عنوان یک معامله گر، باید همیشه به دنبال الگوهای قابل پیش‌بینی باشید و با استفاده از روش‌های مختلف، از جمله فیلترنویسی، قادر به پیدا کردن فرصت‌های معاملاتی سودآور باشید.

آموزش نوشتن فیلتر کندل مارابوزو صعودی در دیده بان

برای طراحی الگوی مارابوزوی صعودی با استفاده از دیده بان سایت livetse، نیاز است که بدانیم این کندل چه شرایطی را دارد؟ شروط کندل مارابوزو :

1- قیمت اولین – مساوی مقدار – کمترین قیمت باشد. «به سمت پایین، شدو نداشته باشد»
2- بیشترین قیمت – منهای ستون کوچکتر از مقدار – آخرین قیمت 0.5 باشد. «در صورتی که یک شدو کوچک  (در حد نیم درصد) به سمت بالا داشته باشد ایرادی ندارد.»
3- قیمت آخرین – منهای ستون بزرگتر از مقدار – اولین قیمت – 3 باشد. «اندازه بدنه کندل حداقل 3 درصد باشد»

کندل مارابوزو - کندل مارابوزو صعودی - فیلترنویسی - فیلتر کاربردی بورس
طراحی کندل مارابوزو صعودی در دیده بان

کد کندل مارابوزوی صعودی در سایت tsetmc :
(pmin)==(pf) && (pl)==(pmax) &&(((pl)-(py))*100/(py))>=(((pf)-(py))*100/(py))+3

کندل مارابوزو نزولی

الگوی مارابوزوی نزولی یک نوع کندل در بازارهای مالی است که به صورت عمودی و بدون سایه (shadow) به پایین حرکت می‌کند. این کندل به عنوان یک الگوی قابل توجه در تحلیل تکنیکال شناخته شده است. این الگو  نشانگر اتمام رشد قبلی بازار و آغاز روند جدید استفاده است.

اگر کندل مارابوزو با بدن بزرگ و سایه‌های کم در طرف فروش (سمت پایین) قرار دارد، این نشان دهنده قدرت فروشندگان و فشار فروش بر قیمت است.

برای معامله با کندل مارابوزوی نزولی، ابتدا باید به تحلیل نمودار کندلی بپردازید و اطمینان حاصل کنید که قیمت در حال نزول است. سپس می‌توانید با توجه به سطح حمایتی و مقاومت، نقطه ورود خود را تعیین کنید. در صورت اطمینان از نزول قیمت، می‌توانید سفارش فروش را در قیمت فعلی گذاشته و منتظر شروع اصلاح و نزول قیمت شوید. همچنین برای کاهش خطرات، معاملات خود را با استفاده از سفارشات محدود (Limit Order) و Stop Loss قرار دهید.

لازم به ذکر است که فعلا در بورس تهران، بازار دوطرفه وجود ندارد ولی میتوان از این روش به عنوان میانگین کم کردن معکوس استفاده کرد. یعنی اگر سهمی را که قصد نگهداری بلند مدت آن را داریم، می توانیم وقتی این الگوی نزولی را مشاهده کردیم، بخشی از سهم را بفروشیم و پس از اصلاح مد نظر، مجدد در قیمت پایین تر سهم را خریداری کنیم. 

آموزش نوشتن فیلتر کندل مارابوزو نزولی در دیده بان

برای طراحی الگوی مارابوزوی نزولی با استفاده از دیده بان سایت، نیاز است که به یک سری شرط های این کندل اگاهی داشت. شروط کندل مارابوزو نزولی :

1- قیمت اولین – مساوی مقدار – بیشترین قیمت باشد. «به سمت بالا شدو نداشته باشد»
2- کمترین قیمت – منهای ستون کوچکتر از مقدار – آخرین قیمت 0.5 باشد. «در صورتی که یک شدو کوچک به سمت پایین داشته باشد ایرادی ندارد.»
3- قیمت اولین – منهای ستون بزرگتر از مقدار – قیمت آخرین 3 باشد. «اندازه بدنه کندل حداقل 3 درصد باشد»

کندل مارابوزو - کندل ماربوزو نزولی - فیلترنویسی - فیلتر کاربردی بورس
طراحی کندل مارابوزو نزولی در دیده بان

کد کندل مارابوزوی نزولی در سایت tsetmc :
(pmax)==(pf) && (pl)==(pmin) &&(((pl)-(py))*100/(py))+3<=(((pf)-(py))*100/(py))

خلاصه:

در این مقاله به کمک دیده بان سایت livetse دو نمونه از کندل های کاربردی بازار بورس را طراحی کردیم، الگوی مارابوزو صعودی به سمت پایین شدو ندارد ولی ممکن است به سمت بالا یک شدو کوچک داشته باشد. الگوی مارابوزو نزولی نیز به سمت بالا شدو ندارد ولی ممکن است به سمت پایین شدو کوچک داشته باشد.
بطور کلی، استفاده از کندل مارابوزو به عنوان یک نشانگر قدرت و جهت حرکت بازار مفید است. با این حال، همیشه به عامل‌های دیگر نظیر تحلیل فاندامنتال، تابلوخوانی و رفتار بازار نیز توجه کنید.

سوالات متداول

1- کندل مارابوزو صعودی و نزولی نشان دهنده چیست؟

بطور کلی، استفاده از کندل مارابوزو به عنوان یک نشانگر قدرت و جهت حرکت بازار است. معمولا دیدن کندل مارابوزو صعودی در انتهای روند نزولی نشان مثبت است و احتمال تغییر روند وجود دارد و بلعکس، یعنی در صورت دیدن کندل مارابوزوی نزولی در روند صعودی، احتمال اینکه به انتهای روند صعودی رسیده‌ایم وجود دارد.

مطالب مرتبط

فیلترنویسی با اکسل آموزش فیلترنویسی با اکسل – آموزش فیلترنویسی

1402-10-20 حامد عبدی پور

رصد تاریخی آموزش رصد تاریخی بازار بورس – آموزش وبسایت

1402-09-02 تیم LIVE TSE

آموزش استفاده از یک اکانت در 2 سیستم مختلف

1402-07-07 تیم LIVE TSE

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدرضا مهدوی نژاد
میهمان
محمدرضا مهدوی نژاد
9 ماه قبل

سلام، دو تا پیشنهاد دارم برای فیلترها
یکی این که بشه هر فیلتر رو تبدیل به کد کرد و کد رو مثل سایت tse کپی کرد و به دیگران داد و اون فرد کد رو تو اکانت خودش بگذاره و تبدیل به فیلتر بشه
یکی دیگه این که کاربر بتونه فیلترش رو عمومی کنه و بعد فیلترهای عمومی در فهرستی به همه کاربرها نمایش داده بشه که اینطور دیگه لازم نیست همه کاربرها یک فیلتر رایج رو از صفر بنویسن

مجتبی لطیفی
مدیر
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر.
تشکر بابت پیشنهادتون 🌹

بهرام تیماس
میهمان
بهرام تیماس
9 ماه قبل

سلام جناب مهندس لطیفی گرامی…
در فیلتر مارابوزو منفی بنظرم بایستی بجای کمترین قیمت – منهای ستون کوچکتر از مقدار – آخرین قیمت ۰.۵ باشد. بایستی نوشت :
آخرین قیمت – منهای ستون کوچکتر از مقدار – کمترین قیمت ۰.۵ باشد.
لطفا با این تغییر در فیلتر برنامه را اجرا کنید خروجی کمتری داده میشود..(خودتان مقایسه کنید)
دو شرط دیگر درست است ..
اگر هم اشتباه میکنم راهنمایی بفرماید

مجتبی لطیفی
مدیر
9 ماه قبل
پاسخ به  بهرام تیماس

سلام وقت بخیر.
تشکر بابت نظرتون بررسی میکنم حتما